ANALİZ
Giriş Tarihi : 13-04-2020 09:07   Güncelleme : 13-04-2020 09:07

'Sağlık Bakanı istifa etti, Cumhurbaşkanı Erdoğan zor ikna etti'

Orhan Uğuroğlu, iddiasına göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa etti. Ancak Erdoğan, Koca'yı istifa kararından 'zor' da olsa vazgeçirdi.

'Sağlık Bakanı istifa etti, Cumhurbaşkanı Erdoğan zor ikna etti'

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Twitter’dan yaptığı açıklamada, görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Yeniçağ gazetesi Ankara temsilcisi Orhan Uğuroğlu, dikkat çeken iddiada bulundu.

Orhan Uğuroğlu, iddiasına göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa etti. Ancak Erdoğan, Koca'yı istifa kararından 'zor' da olsa vazgeçirdi.

Uğuroğlu’nun olayın perde arkasına ilişkin yorumu şöyle:

"Türkiye, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasıyla sarsıldı. Bu haber gündeme bomba düştü. Bu olay sürpriz mi oldu derseniz fazla da sürpriz olmadı. Çünkü; sözleriyle, icraatlarıyla sürekli eleştirilen, muhalefetle arasında birçok problem olan bir insandı. Şimdi bu istifasının perde arkasını size tek tek anlatacağım.

Birincisi ve en önemli olanı Fahrettin Koca’nın istifasına dahi yol açacak bir uygulamaya imza attı. Gece saat 22.00’de milleti sokağa döken yarım yamalak, içeriği de olmayan bir açıklama yaptı. Bu kararın ardından televizyona çıkan Soylu, bunu Cumhurbaşkanımızın talimatıyla yaptık dedi. Sorumlu olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret etti. Bu karar Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’yı istifaya kadar götürdü zor ikna edildi.

Süleyman Soylu anladı ki çok büyük bir hata daha yaptı 400-500 bin kişinin sokağa  dökülmesine sebep olan bir hata yaptı ve bu hatanın faturası da Erdoğan’a aittir dedi. Gerçeği söylediği için pişman oldu çünkü oklar Süleyman Soylu’dan bir anda Saray’a Cumhurbaşkanı Erdoğan’a döndü. Bunun üzerine ikinci açıklamayı yaptı ve tamamen benim kararım dedi. Eleştirilere saygılıyım hakaretleri de üstleniyorum dedi."