DÜNYA
Giriş Tarihi : 06-04-2020 22:07   Güncelleme : 06-04-2020 22:07

New York'taki sağlık çalışanları acil serviste yaşananları anlattı: "Hazır olun, henüz en kötüsünü görmedik"

CNN, ABD'de koronavirüsün en çok can aldığı New York'ta acil servis doktorlarının yaşadıklarını paylaştı.

New York'taki sağlık çalışanları acil serviste yaşananları anlattı:

CNN, ABD'de koronavirüsün en çok can aldığı New York'ta acil servis doktorlarının yaşadıklarını paylaştı. “Hazır olun, henüz en kötüsünü görmedik” diyen sağlık çalışanları, “Bir acil serviste 40 dakika içerisinde 6 hasta kalp krizi geçirdi, 4'ü acilden çıkamadan hayatını kaybetti” dedi.

CNN, SUNY Downstate Sağlık Bilimleri Üniversitesi'nin bir parçası olan Brooklyn, New York Üniversite Hastanesi'nin koronavirüsle mücadelesine tanık oldu.

Tüm hastaların koronavirüsten muzdarip olduğu yer, New York Valisi Andrew Cuomo tarafından sadece pandemiyle başa çıkmak için seçilen üç hastaneden biri konumunda.

Virüs ile hastaneye başvuran hastaların yaklaşık yüzde 25'inin öldüğünü belirten acil tıp hekimi Dr. Lorenzo Paladino, "Bu hastaneden değil, hastalığın doğasından" diyor.

"Bu çok acımasız ve dinlenmek için zaman yok" diyen Paladino, koronavirüs tedavisi için hastaneye başvuran yaklaşık 400 kişiden yüzde 90'ının 45 yaşın üzerinde, yüzde 60'ının ise 65 yaşından büyük olduğunu belirtiyor ve ekliyor "Ama bu sadece yaşlılar için bir sıkıntı değil. En genç hastamız 3 yaşında bir çocuktu..."

Dr. Paladino, aynı zamanda solunum cihazının zorunlu durumlarda iki hastada kullanılabileceğini bulan kişilerden biri... Ancak Paladino, ortak ventilasyon tekniğinin yaşanan ekipman sorununa bir çözüm olmadığını söylüyor.

Paladino, "Bu, bir bölge hastanesi bize daha fazla solunum cihazı sağlayabilene veya yeni cihaz gelene kadar 12 saat boyunca geçici bir köprü olması amacıyla mecbur kalacağımız bir durum" diyerek açıklıyor.

Paladino "Eğer gün yeterince solunum cihazımız olmadığı bir an gelirse, kimin daha 'değerli' olduğuna yazı-tura çevirerek karar vermek ve iki canlı hasta arasında karar vermek zorunda kalmak istemiyoruz" diyor ve şartların giderek zorlaştığını ifade ediyor.

Acil serviste Paladino ile çalışan Dr. Cynthia Benson, CNN'ye verdiği demeçte, sürekli acil durum kodu seslerinin yükseldiği yerde yaşanılanların bunca yıllık tecrübeye rağmen hiç de kolay olmadığını belirtiyor ve "Bu kadar kısa sürede, bu denli hastalık ve ızdıraba duygusal olarak hazır olmak çok zor. Sanırım hiçbirimiz bunun için hazırlıklı değildik" diyor.

Dr. Robert Foronjy da hastaneden 10 blok uzakta büyüdüğünü yaşanılanları "3 hafta önce hayatım oldukça normaldi ve bu neredeyse bir gecede oldu. Herkes için zor. Ama en çok etkilendiğim insanlar sevdiklerine veda etme fırsatı bile bulamayan aileler" diyor

Julie Eason ise zorlaşan sürece ilişkin "Hazır olun, şimdiye kadarki en kötü gününüz olarak hayal ettiğiniz her neyse, henüz görmediniz" diyerek ürkütücü bir yorumda bulunuyor.

ABD'den gelen sayılar ise Eason'ın sözlerini doğrular nitelikte...

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, ülkede virüsün bulaştığı kişi sayısı son 24 saatte 33 bin 712 artışla 312 bin 249'a, ölü sayısı da 1340 artarak 8 bin 503'e çıktı. Böylece "ABD'de 1 günde virüs kaynaklı en yüksek ölüm sayısı" gerçekleşmiş oldu.

timetürk