FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 03-04-2020 12:30   Güncelleme : 03-04-2020 12:30

İsrail'in derdi işgal, Sağlık Bakanlığı koronavirüs ile mücadele gerekçesiyle Batı Şeria'nın ilhak edilmesi istendi.

İsrail rejimi salgını fırsata dönüştürme peşinde İsrail Sağlık Bakanlığı adına yapılan açıklamada, koronavirüs ile mücadele gerekçesiyle Batı Şeria'nın ilhak edilmesi istendi.

İsrail'in derdi işgal, Sağlık Bakanlığı  koronavirüs ile mücadele gerekçesiyle Batı Şeria'nın ilhak edilmesi istendi.

YDH'da yer alan  Times of Israel’in haberine göre İsrail Sağlık Bakanlığı adına konuşan bir yetkili, Koronavirüs salgını ile baş edebilmek için Batı Şeria'nın Filistin Yönetimine bağlı bölgelerini ilhak etmek dışında bir seçeneği olmadığını söyledi. 

İsmini vermek istemeyen yetkili Batı Şeria ile İsrail işgali altındaki bölgelerin tek bir coğrafi alan olduğunu ve tarafların ortak çalışması gerektiğini söyledi. Yetkili, Filistin Yönetiminin yeterli test yapmadığını öne sürdü.

Öte yandan sağlık bakanlığı eski genel direktörü Dr. Gabi Barabaş, İsrail rejiminin virüsle mücadelede Filistin Yönetimine yeterince yardımcı olmadığın söyledi. 

Barabaş, Filistin Yönetimine bağlı bölgelere geçiş noktalarının bulunduğu Kudüs'ün doğusunun da muhtemel bir zaaf noktası olduğunu belirtti.

Filistin Yönetimi şu ana kadar Batı Şeria'da 100'den fazla Covid-19 vakası ve hastalık kaynaklı 1 ölüm olduğunu duyurdu. 

Gazze'de ise 10 vaka tespit edildi. Hafta başında da Çin'den 10 bin test kiti getirildiği bildirilmişti.

İsrail rejimi koronavirüs bahanesi ile Filistinlilerin yaşadığı bölgeleri kapatmıştı.