GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-04-2020 08:43   Güncelleme : 02-04-2020 08:43

Yusuf Kaplan'ın Granada’da yüzyıllar sonra ezan okunduğunu iddiası asılsız çıktı..

Sosyal medyada sıkça paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen bir iddiaya göre, İspanya’nın Granada şehrinde yeni koronavirüs sebebiyle 500 yıl sonra ilk kez ezan okundu.

Yusuf Kaplan'ın Granada’da yüzyıllar sonra ezan okunduğunu iddiası asılsız çıktı..

Sosyal medyada sıkça paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen bir iddiaya göre, İspanya’nın Granada şehrinde yeni koronavirüs sebebiyle 500 yıl sonra ilk kez ezan okundu

Video oynatıcı

 
 
 
00:00
 
02:20
 
 

Konuyla ilgili aynı günlerde sosyal medyada bir başka paylaşım daha gündeme geldi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un paylaştığı görüntülerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Granada’da okunan ezanı dinliyorduSabahAkşamHürriyetStarTRT HaberT24 ve Independent Turkish Erdoğan’ın görüntüsünün yer aldığı videoya ilişkin haber yaptı. 

Ancak iddia doğru değil. Görüntüler Azerbaycan’ın Balaken şehrine ait. Ezan sesi ise videoya sonradan eklenmiş. Videoda ezan okuyan kişi İranlı Müzisyen Mehdi Yarrahi.

Görüntüler Azerbaycan’ın Balaken şehrine ait

Video, Azerbaycan’ın Balaken şehri için hazırlanmış ve ezanı okuyan kişi İranlı müzisyen Mehdi Yarrahi. Videonun paylaşılma tarihi ise yeni koronavirüsün ortaya çıkmasından önce. Video YouTube’da “AZAN (BELOKAN, AZERBAIJAN) by Mehdi Yarrahi” başlığıyla 19 Kasım 2019’da paylaşılmış. Ayrıca Azerbaycanlı bir Facebook kullanıcısı da videoyu 22 Kasım 2019’da paylaşmışVideoda görünen cami ise Balaken Cuma Cami. Videodaki cami ile Cuma Camisi’ni karşılaştırdığımızda, minare rengi, caminin çatısındaki detaylar ve konumun uyuştuğunu görüyoruz. 

 

Videodan ekran görüntüsü

Google Maps sokak görüntüsü

https://teyit.org/videonun-granadada-yuzyillar-sonra-ezan-okundugunu-gosterdigi-iddiasi/