DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-03-2020 23:11   Güncelleme : 11-03-2020 23:11

İran: Koronavirüs ilacını bulduk, test edilmeye başlandı

Çin'de ortaya çıkan bir anda tüm dünyaya yayılan ve binlerce insanın ölümüne sebep olan korona virüsüne karşı bir türlü önlem alınmazken, İran İslam cumhuriyeti söz konusu virüsüne karşı ilacı bulduklarını açıkladı.

İran: Koronavirüs ilacını bulduk, test edilmeye başlandı

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, koronavirüse karşı ürettikleri ilaçtan tedavilerde olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

Kiyanuş Cihanpur, koronavirüse yakalanan hastalar için kullanılan ve bağışıklık sistemini güçlendiren Actemra ilacının bazı şehirlerde hastaları iyileştirdiğini söyleyerek, ”İlaç 24 saat içerisinde etkisini gösterdi. Ancak kesin bir şey söylemek için henüz erken” dedi.
 
Kullanılan ilacın ilk 24 saat içerisinde etkisini göstermeye başladığını belirten Cihanpur, ilacın etkilerine yönelik uzmanların incelemelerinin devam edeceğini ifade ederek, ”Alacağımız olumlu neticeler kesinleşirse ilacı piyasaya süreceğiz” şeklinde konuştu.
 
Tamamen yerli imkanlarla ilacın üretildiğini kaydeden İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü ilacın piyasaya girmesinin 3 haftayı bulabileceğini belirtti.
 
İran’da artan koronavirüs nedeniyle şuana kadar ülke genelinde görülen vaka sayısı 8 bin 42 olurken 291 kişi hayatını kaybetti.
 
7Sabah