MAKALE
Giriş Tarihi : 09-03-2020 12:20   Güncelleme : 14-03-2020 22:26

Necla Saydam Yazdı: Fatıma’ya Ağlamak Ve Fatıma'yı Anlamak...

Bugün artık Fatıma’yı gerçekten tanıma ve anlama günüdür. Artık ne yapmalı, nasıl Fatıma gibi olmalı sorusunu sorma günüdür.

Necla Saydam Yazdı: Fatıma’ya Ağlamak Ve Fatıma'yı Anlamak...

İslam dünyasında Ehlibeyt ile kurulan ilişki noktasında genel olarak iki kesim var: Biri Ehlibeyt’i kutsalları arasında merkeze alan kesim diğeri de yüzyıllardır Ehlibeyt’in unutturulmaya çalışıldığı kesim. Ben bu kesimden geliyorum. Benim gibi olanlar Hz.Fatıma’yı kalın örtülerin arasında saklanılan Fatıma’yı tekrar çıkarmaya çalışıyoruz yıllardır. Çünkü bizim Fatıma’ya ihtiyacımız var. Hem kişisel olarak yönümüzü bulmak için hem de vahdet için ihtiyacımız var.

Varlık yolculuğumuzun bu dünyadaki bölümünde yolumuzun bir boyutu batılla mücadeleyi kapsıyor. Batılla mücadelenin başlangıç noktası batılı tanımaktır. Ancak bugün batıl bize Ebu cehil suretiyle gelmiyor. Batıl bize İslam suretiyle Müslüman suretine bürünerek geliyor.

Hakikatin nişanelerini çok dikkatli aramamız gerekiyor. Hakikat ile batılın en büyük ve işimizi kolaylaştıran ayracı Fatıma özelinde Ehlibeyttir.

Bugün Ehlibeyti arayan kesimin Fatıma’yı bilmeye, Fatıma için ağlamaya, Fatıma’yı bilen kesimin ise Fatıma’yı anlamaya ihtiyacı vardır. 

Fatıma ile ilgili tüm kıssalarda Fatıma’nın karakter özelliklerine erdemine şahit oluruz.  Kıssalar yalnızca ağlamamız için değildir! Onu anlamamız ve hakikatin izini sürmemiz içindir.

Bugün Fatıma’ya ağlayıp güçlü zalim karşısında susuyorsak ağlamayalım. Onun cesaretinden feyz alalım.

Fatıma’ya ağlayıp lükse yöneliyorsak israftan korkmuyorsak ağlamayalım. Onun kanaatkarlığını anlamaya çalışalım önce.

Fatıma’ya ağlayıp olağanüstü bir durumda piyasa koşulları böyle talebi artırdı diyerek mesela bir ev sahibi kiracısını zor durumda bırakacak şekilde  fırsatçılık yapıyorsa ağlamasın.

Keza yine Fatıma’ya ağlayıp kapitalizmin tapınakları AVM’lerde tüketim rüzgarına kapılanlar ağlamasın. Kapitalizmin değirmenine su taşıyan hiçbir zaman Fatıma’nın yanında olmamıştır zaten. İlla ağlayacaksak oturup kendi halimize ağlayalım!

Bugün artık Fatıma’yı gerçekten tanıma ve anlama günüdür. Artık ne yapmalı, nasıl Fatıma gibi olmalı sorusunu sorma günüdür.

Doğru sorular bizi doğru cevaba ve oradan doğru tavıra ulaştıracaktır inşallah.

Allah bizleri Ehlibeytin yolunda sadakatle yürüyenlerden eylesin.