GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-02-2020 09:07   Güncelleme : 04-02-2020 09:13

ABD'den ''İdlib'' açıklaması: Müttefikimiz olan Türkiye'nin yanındayız

ABD yaptığı açıklamada Türk askerine Suriye rejimi tarafından yapılan saldırı sonrasında Tükiye'nin meşru olarak karşılık vermesinin desteklendiği bildirildi.

ABD'den ''İdlib'' açıklaması: Müttefikimiz olan Türkiye'nin yanındayız

ABD, İdlib'de şehit olan Türk askerleri için taziyede bulunurken, Türkiye'nin saldırılara verdiği meşru karşılığı desteklediğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Morgan Ortagus, Suriye rejiminin açtığı ateş sonucu İdlib'de şehit olan Türk askerleri ve bölgedeki gelişmelere ilişkin açıklamada, "ABD, Esed rejimi, Rusya, İran ve Hizbullah'ın İdlib halkına yönelik sürekli, yersiz ve acımasız saldırılarını kınıyor" ifadelerini kullandı.

Söz konusu saldırılarda "İdlib'de koordinasyon ve gerginliğin azaltılması için bulunan" Türk askerinin de hayatını kaybettiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu tür eylemlerin karşısında NATO müttefikimiz Türkiye'nin yanında duruyoruz ve hayatını kaybeden askerler için Türk hükümetine taziyelerimizi gönderiyoruz. Türkiye'nin meşru kendini savunma eylemlerini tamamıyla destekliyoruz. Bu konu hakkında Türk hükümeti ile görüş alışverişinde bulunuyoruz."

Milli Gazete