ANALİZ
Giriş Tarihi : 02-02-2020 08:33   Güncelleme : 04-02-2020 09:50

İmam Humeyni 41 yıl önce 1 Şubat 1979'da İran'a döndü: ABD ve İsrail'in elçilik ve misyonları ülkeden kovuldu!

01 Şubat, İran İslam İnkılabı'nın zaferi ile sonuçlanan en kritik 10 gün olarak bilinen "şafakta 10 günün" başlangıcı.

İmam Humeyni 41 yıl önce 1 Şubat 1979'da İran'a döndü: ABD ve İsrail'in elçilik ve misyonları ülkeden kovuldu!

01 Şubat, İran İslam İnkılabı'nın zaferi ile sonuçlanan en kritik 10 gün olarak bilinen "şafakta 10 günün" başlangıcı.

41 yıl önce bu gün, 1 Şubat 1979'da, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu İmam Humeyni -ra- 15 yıl sürgünün ardından milyonların katıldığı bir karşılamayla İran’a geri döndü.

 İmam Humeyni’nin İran'a girişinden 10 gün sonra 11 Şubat 1979 tarihinde İran İslam inkılabı zafere ulaştı.

 İran’da İmam Humeyni’nin vatana geri dönüşü ve İslam inkılabının zafere ulaştığı 10 günlük süreç, “Şafakta 10 gün” olarak adlandırılmış ve bugün, her yıl büyük törenler ve etkinlikler ile kutlanmaktadır.

 Her yıl yapılan resmi törenler İmam Humeyni’nin -ra- İran'a tarihi girişinden itibaren, çeşitli halk kesimleri, şehit aileleri, mülki ve askeri yetkililerin katılımı ile İslam cumhuriyeti nizamın büyük kurucusu İmam Humeyni'nin türbesi, Tahran Mehrabad Havaalanı ve ülkenin çeşitli kentlerinde düzenleniyor.

İslam İnkılabı ve İmam Humeyni’nin Mücadele Süreci

 İmam Humeyni, 1958’de Eyalet ve Vilayet Cemiyetlerinin kurulması ve Şah’ın "Altı maddelik tasarıları"nın ortaya konulmasıyla, Şah rejimi aleyhine şiddetli mücadelesini başlattı. 5 Haziran 1961’de meydana gelen kanlı olaylardan sonra rejim aleyhine yaptığı bir konuşma sonucu tutuklanarak Tahran’daki İşretâbâd askeri ceza evine konuldu.

Serbest kaldıktan bir yıl sonra, kapitülasyon tasarısı aleyhine yaptığı ateşli konuşmasının ardından tekrar tutuklandı. Ancak bu kez cezaevine değil, 4 Kasım 1965’te Türkiye’ye sürgüne gönderildi. Bir süre sonra İmam Humeynî, Türkiye’den Irak’a geçti ve bu, Irak’ın Necef kentinde talebe yetiştirmekle meşgul olacağı on beş yıllık uzun bir sürgünün başlangıcıydı.

İmam’ın oğlu Seyyid Mustafa’nın Şah rejimi gizli istihbarat servisleri tarafından öldürülmesinin ardından İran’da karışıklıklar meydana geldi. Şah rejiminin aleyhine bir ayaklanma başlatıldı. İmam Humeynî’nin önderliği altında yürütülen bu hareketler sonucunda Irak’tan Fransa’nın Paris kentine geçti. 1 Şubat 1979’da Şah’ın İran’dan kaçmasının ardından İmam Humeynî on beş yıllık bir sürgünün ardından büyük bir karşılama ile ve İran halkına bağımsızlık, özgürlük ve İslâm Cumhuriyetini hediye olarak getirerek İran’a geri döndü. Onun geri dönüşü devrimin gidişatını daha da hızlandırdı ve 11 Şubat 1979’da İmam Humeynî’nin başlattığı uzun mücadele zafere ulaştı ve halkın büyük desteği ile Şah rejimi tarihe karışarak yerine İran İslâm Cumhuriyeti rejimi kuruldu. Dünyanın en büyük şer gücü olan Amerika'nın İran'daki büyükelçiliği ile şımarık çocuğu İsrail'in diplomatik misyonu kapatıldı ve bunlarla tüm ilişkiler kesildi.

İmam Humeynî İnkılabın zaferinden on yıl sonra, 4 Haziran 1989’da Tahran’da vefat etti.

İslamiAnaliz