DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-02-2020 08:55   Güncelleme : 04-02-2020 09:51

Ali Ekber Velayeti: Suriye ordusu, İdlib'den sonra Fırat'ın doğusuna yönelecek'

15 Eylül’e kadar İdlib’i teröristlerden tamamen temizlemeyi planlayan Suriye ve Rusya, bu kararlılığını Türkiye’ye iletti.

Ali Ekber Velayeti: Suriye ordusu, İdlib'den sonra Fırat'ın doğusuna yönelecek'

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Uluslararası İlişkiler Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Suriye ordusunun İdlib’den sonra Fırat’ın doğusuna yöneleceğini ve Amerika’yı bu bölgeden çıkaracağını söyledi.

Aydınlık'ta yer alan habere göre: Suriye ordusu İdlib’in güneydoğusundan ilerlemeye devam ediyor. İdlib’in, Şam-Halep bağlantısını sağlayan M4 karayolunun da içinden geçtiği en büyük ilçesi Maaret en-Numan’ı temizleyen Suriye, Serakib ilçesine doğru ilerliyor.

Türkiye, Rusya ve Suriye arasında temaslar da sürüyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Suriye Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Ali Memlük’ün Moskova’da Rus temsilcilerin de katılımıyla yaptığı toplantıda Suriye ve Rusya’ın İdlib’i en geç 15 Eylül’e kadar teröristlerden temizlemeyi planladıklarını Türkiye’ye ilettiğini Aydınlık duyurmuştu.

İdlib’de sona yaklaşırken, Suriye’nin toprak bütünlüğü için kritik önemdeki Fırat’ın doğusu da tekrar gündeme gelmeye başladı. Tahran’da basın toplantısında konuşan Ali Hamaney’in danışmanı Ali Ekber Velayeti, Suriye yönetiminin, müttefikleri ile birlikte İdlib’den sonra Fırat’ın doğusuna yöneleceğini belirtti. Amerika’nın bölgedeki ve dünyadaki başarısızlıklarını telafi etmek için bir medya şovu yaptığını belirten Velayeti, “Irak’ta başarısız oldular. Bölgeyi terk etmek ve tutundukları üsleri bırakmak zorundalar. Irak parlamentosunun aldığı karar ve milyonlarca Iraklının katılımıyla yapılan yürüyüşlerin ardından ABD, mutlaka Irak’tan çıkmalı. ABD, Irak’tan çıkarsa Suriye’den de çıkmak zorunda kalacak. Çünkü Irak toprakları, ABD için Suriye’de lojistik destek niteliğindedir. ABD buradan çıkmazsa, Suriye yönetimi, müttefikleri ile birlikte İdlib’den sonra Fırat’ın doğusuna yönelecek ve ABD’yi bu bölgeden çıkaracak. Fırat’ın doğusu, ABD ve Siyonist İsrail rejiminin düşündüğünden kısa sürede özgürleştirilecek” diye konuştu.

Adım adım ülkede denetimi sağlayan Suriye ordusu, özellikle son bir yılda İdlib’den sonra Fırat’ın doğusuna yöneleceğinin mesajını veriyor. En sonra geçen hafta Kamışlı’da Arap ve Kürt aşiretlerin ileri gelenleri ile iki toplantı yapan Şam yetkilileri, aşiretlerden ABD ile ilişkilerini kesmesini istedi. Aydınlık’ın bölge kaynaklarından edindiği bilgiye göre toplantılarda aşiretler de olumlu tutum aldı. Şam, Eylül 2019’da Birleşmiş Milletler’e bir mektup göndererek PKK/YPG’nin “ayrılıkçı terör örgütü” olduğu, örgütün Suriye halkına karşı insan hakları ihlallerini sürdürdüğü belirtti. Mektupta, SDG’nin “Suriye halkına karşı Batılı ülkelerle ortak hareket ettiği” ifade edildi.

Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna düzenlediği operasyonla sonra köşeye sıkışan PKK/YPG’yi denetim altına almaya çalışan Şam, masaya oturduğu PKK/YPG’nin özerklik taleplerini reddetti. Bunu da en yetkili ağızdan ilan etti. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, RT Arapça servisine yaptığı açıklamada, “Ordumuz artık çok daha güçlü, SDG ile yönetim paylaşımını reddettik” dedi.

Suriye’nin Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad da PKK/YPG’nin ABD desteğini almak için ulusal çıkarlardan vazgeçtiğini belirterek, “Bu silahlı gruplar ülkelerine ihanet etti ve ülkelerine karşı suçlar işledi. Yabancı güçlerin elinde rehin konumundakilerle hiçbir diyaloğu kabul etmeyeceğiz. Washington’ın ajanları Suriye topraklarında güvende olmayacak” ifadesini kullandı.