GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2020 21:00   Güncelleme : 27-01-2020 21:00

Elazığ Depreminde Evi Yıkılanlara 41 Bin Lira Yardım Yapılacak..

Depremin meydana geldiği 24 ocak tarihinden beri Elazığ'da olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu deprem bölgesiyle ilgili son durumu ve yapılacak yardımları tek tek açıkladı...

Elazığ Depreminde Evi Yıkılanlara 41 Bin Lira Yardım Yapılacak..

Geçtiğimiz cuma akşamı saat 20.55’te Elazığ ili Sivrice ilçesinde 6,8 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti.

Deprem sonrasında bölgede 4 büyüklüğü üzeri 21 deprem meydana geldi vetoplam 948 artçı deprem kaydedildi.

Bu sabah AFAD'dan yapılan açıklamada şimdiye kadar 45 kişi enkazdan sağ kurtarıldı. Depremde 39 vatandaşımız hayatını kaybetti (Elazığ 35, Malatya 4), deprem sonrası hastanelere başvuran 1.607 vatandaşımızdan 1.516’sı taburcu edildi.

Depremin meydana geldiği 24 ocak tarihinden beri Elazığ'da olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum birazdan Elazığ Valiliği'ndeki kriz masasında depremin son bilançosunu açıkladı.

Milli Gazete'de yer alan habere göre: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun açıklamasından satır başları;

Deprem sonrası yapılan çalışmalarla ilgili sizleri ve kamuoyunu bilgilendirmek için huzurunuzdayız.

Depremden hemen sonra başlayan arama kurtarma çalışmaları sonrasında 45 vatandaşımızı enkaz altından sağ salim çıkarabildik, şu an itibari ile toplam 39 vatandaşımız maalesef hayatını kaybetti. 39 kaybın içindeki 2 vatandaşımız kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti.

Şu ana kadar 948 artçı deprem meydana geldi, depremin hemen akabinde iletişim ulaşım enerji altyapı ve bir şehrin hayatını idame edebilmesi için gerekli olan her şeye bakıldı ve hiçbirinde bir aksaklık görülmedi.

Özellikle şehir hastanesi ve üniversite hastanesi hizmetlerine aralıksız ve eksiksiz devam etti.

TSK’nın kargo uçaklarıyla birlikte istediğimiz araçlar malzemeler ve arama kurtarma ekipleri buraya geldi, öncelikle huzurunuzda arama kurtarmacılarımıza çok teşekkür etmek istiyorum ve bine yakın sivil toplum örgütlerine teşekkür etmek istiyorum.

AFAD’ın koordinasyonunda burada çalışan, 24 saat esas itibariyle hem arama kurtarma yapan hem çadır kuran hem barınma alanlarının zimmetini ve lojistiğini verdiğimiz bu sivil toplum örgütlerimize çok teşekkür ediyorum

UMKE gönüllü olarak çalışmalarına aynı şekilde devam etmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığımız çocuklarımız için rehber öğretmenler görevlendirdi, Diyanet İşleri Başkanlığımız manevi rehberler görevlendirdi.

Şu ana kadar 45 barınma alanı belirledik.

Köylerimiz ihmal etmedik, köylerdeki hasar tespiti ile ilgili talepler toplanıyor hem oraya ulaştırılması gereken çadırlar götürülüyor.

Bölgeye 24 bin 402 çadır, 62.963 battaniye sevk edildi ve yine uyku setleri elektrikli ısıtıcı yaklaşık 4 bin civarında, gıda kolisi 40 bin civarında dün sabah itibariyle dağıtmaya başladık.

Bugün saat 13.00 itibariyle ile yaklaşık 50 bin kumanya günlük olarak dağıtılacak.

Bugün itibari ile hem Malatya’da hem Elazığ’da kamu kurumları çalışmaya başladı.

Ayrıca üç yurt var burada, herhangi birinde yapısal bir sorun söz konusu değil.

Özellikle bir meseleyi daha sizle paylaşmam gerekir, yaklaşık 4800 personel hizmet vermektedir, bu personel teknik profesyonel personeldir bunların 500’ü hasar tespiti yapan elemanlardır.

Bu soğukta bir an önce bu tespitin yapılmasını sağlamak için çalışıyoruz, bugün bizim talebimiz şu.

Okullarımız açık, aynı zamanda spor salonlarımız açık, gençlik merkezlerimiz, taziye evlerimiz açık aynı zamanda lavabo ve tuvalet ihtiyacı olan vatandaşlarımız için yaklaşık 50’ye yakın kıraathanenin açık kalmasını sağladık.

Yine özellikle şu ana kadar 2 binin üzerinde ağır hasarlı olarak tespit ettiğimiz konut var, biz kira yardımı yapacağımızı söyledik ama şehir içerisinde kiralanacak bu kadar evin bulunmamasına tedbir olarak, Sayın Cumhurbaşkanımıza da ulaşıp teyitini aldık, il özel idaremize ait arazide geçici konaklama merkezi yaklaşık 1000 konteyner alanını yaklaşık 10-15 gün içerisinde gerçekleştireceğiz. Hemen buraya sevkini de başlatıyoruz.

Zaten şu anda Malatya’da yaklaşık 5 bin kişilik bir konteyner kentimiz var.

Şehrimize toplam 24 lira para geldi, gelen nakitlerle neler yapacağımızı da şimdi ifade edeceğim.

Evi tamamen yıkılan vatandaşlarımıza, eşya yardımı olarak 30 bin lira acil kira yardımı olarak da 11 bin lira toplamda ilk etapta 41 bin lira yardımda bulunacağız

Evi orta hasarlı olanlara acil 5 bin lira vereceğiz, ve 27 bin lira faizsiz kredi vereceğiz.

Köylerde yaşayan vatandaşlarımız için de 11 bin kira + 5 bin daha 16 bin liralık bir yardımda bulunacağız.

Bu esnada bütün Türkiye’ye teşekkür ediyoruz, çünkü çok ciddi bir yardım ve bağış var.

Elazığ/Merkez, Sivrice, Maden, Malatya/ Pötürge, Kale ilçelerinin tamamı bu süreçlerin tamamından faydalanacak.

Ülkemize milletimize dün akşam TV8’de çok önemli bir yardım kampanyası yapıldı, burada tekrar söylüyorum herkese çok teşekkür ediyoruz 2 milyon 500 bin sms ile inanılmaz bir gönül birlikteliği oluşturuldu.

Son teşekkürüm Diyarbakır Annelerine atkı bere örerek buradaki ailelere gönderiyorlar Allah razı olsun çok teşekkür ediyoruz.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamalarından satır başları;

Elazığ’da35 Malatya’da 4 vatandaşımız hayatını kaybetti, şu an hastanelerimizde tedavileri devam eden 86 yaralımız var bu 86 yaralımızdan 18 yaralımız yoğun bakım şartlarında tedavileri devam etmekte. Durumu kritik veya ciddi olan herhangi bir hastamızın olmadığını söyleyebilirim.

Bütün ilçelerde mobil sağlık ekipleri hizmet vermeye devam ediyor, il merkezlerinde acil ikinci basamak sahra hastaneleri hizmet veriyor. Buralar 24 saat açık.

Taburcu ettiğimiz hastalara evde bakım hizmetine başladık, çadır ve toplu alanlarda kontrollere başladık.

Aziz Çelik’in genel durumu iyi bilinci açık tedbir amaçlı yoğun bakımda, eşi ve 2 çocuğuna gerekli müdahaleler yapıldı.

2.5 yaşındaki Yüsra Yıldız ve annesi Ayşe Yıldız’ın tedavileri devam ediyor, Yüsra’nın bacaklarında hafif ezikleri vardı, annesi Ayşe Yıldız’ın bugün diyalize alınması planlanıyor.

Şu an sahada 2620 kişinin UMRE, 112 Acil dahil olmak üzere hizmet verdiklerini söylemek istiyorum.

Özellikle yaralılarımızın başta şehir ve üniversite hastanelerimizde tedavi edildiğini söylemek istiyorum.