GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-01-2020 15:17   Güncelleme : 15-01-2020 15:17

Erdoğan: Bazı kafalar hala 20 yıl öncesinde hatta 70 yıl öncesinde kalmış..

Türkiye’nin otomobili gibi iftiharla yaklaşılması gereken bir projeye bile kulp takma yarışına girenlere rastladık. Yapılana karşı çıkanlar bunun yerine daha iyisini, daha büyüğünü, daha faydalısını mı teklif ediyor, hayır. Sadece ‘istemezük’ diyorlar.”

Erdoğan: Bazı kafalar hala 20 yıl öncesinde hatta 70 yıl öncesinde kalmış..

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Akıllı Şehirler ve Belediyeler Kongre ve Sergisi” programında konuştu.

“Yaşlı, kadın, çocuk, engelli dostu olmayan, günün 24 saati sokaklarında huzurun kol gezmediği şehir akıllı olsa ne olur olmasa ne olur.” diyen Erdoğan, “Şahsiyeti olmayan, insanı öncelemeyen, dört bir yanında ilim, irfan, sanat ocakları tütmeyen bir şehrin aklı da olmaz.” dedi.

“100 Bin Sosyal Konut Projesi”ne 1 milyon 92 bin 741 kişinin başvurduğunu belirten Erdoğan, “Ülkemizde ister belediyeler, ister diğer kurumlar veya özel sektör tarafından hayata geçirilecek tüm akıllı çözüm uygulamalarının birbiriyle uyumlu olması kritik öneme sahiptir. Aksi takdirde Türkiye, teknoloji çöplüğüne döner.” diye konuştu.

Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Rastgele, keyfekeder, plansız, programsız, hesapsız, kitapsız iş yapma devrine geri dönüşe izin veremeyiz. Akıllı şehir uygulamalarında da sadece kendi ihtiyaçlarımızı karşılamakla kalmayacak, dünya pazarlarına ihracatçı olarak gireceğiz. Pazar büyüklüğü 800 milyar doların üzerine çıkacağı hesaplanan bu alanda önemli bir oyuncu olmak için ne gerekiyorsa yapmakta kararlıyız. Dünya değişmiş, bölgemiz değişmiş, Türkiye değişmiş, şehirler değişmiş, demokratik ve ekonomik standartlarımız değişmiş, yönetim sistemimiz değişmiş ama bazı kafalar hala 20 yıl öncesinde, hatta 70 yıl öncesinde kalmış.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’nin otomobili gibi iftiharla yaklaşılması gereken bir projeye bile kulp takma yarışına girenlere rastladık. Yapılana karşı çıkanlar bunun yerine daha iyisini, daha büyüğünü, daha faydalısını mı teklif ediyor, hayır. Sadece ‘istemezük’ diyorlar.” şeklinde konuştu.

Ocak Medya