DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-01-2020 08:35   Güncelleme : 09-01-2020 08:35

ABD Kongre üyelerinden Trump'ın İran politikasına eleştiriler: Ulusal güvenlik beceriksizliği.

Demokrat Senatör Chris Murphy de “Nereden bakarsanız bakın, bu büyük bir ulusal güvenlik beceriksizliği. Karşımıza aldığımız Irak askerlerimizi çıkaracak. İran nükleer silah programına yeniden başlıyor. IŞİD'e karşı operasyonlar durdu. Ne için? İran'ın bize saldırmamasını sağlamak için” değerlendirmesinde bulundu.

ABD Kongre üyelerinden Trump'ın İran politikasına eleştiriler: Ulusal güvenlik beceriksizliği.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley ve CIA Başkanı Gina Haspel önce Demokratlar'ın çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisi'nin tamamını basına kapalı oturumda bilgilendirdi. Trump yönetiminden aynı ekibin bir sonraki durağı da Senato'ydu.

O İSTİHBARAT SORGULANIYOR

Demokrat Kongre üyeleri, Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü operasyon öncesinde ABD'ye yönelik saldırı tehdidi olduğuna ilişkin istihbaratın Trump yönetimi yetkililerinin savunduğu kadar büyük ve acil olduğu konusunu sorguladı.

DEMOKRATLAR TATMİN OLMADI

Demokrat Kongre üyeleri, bilgilendirme çerçevesinde yetkililerin paylaştıkları istihbari bilgileri yeterince ikna edici bulmadıklarını belirtti. Kongre üyeleri brifingin ardından yaptıkları değerlendirmede Trump yönetiminden 4 yetkilinin verdikleri yanıtları da tatminkar bulmadıklarını söyledi.

Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı Eliot Engel Kasım Süleymani'nin öldürüldüğü operasyon kararının alınmasında etkili olduğu belirtilen istihbarat konusunda soru işaretlerini gündeme getirdi. Engel, “ABD'ye yönelik açık ve yakın bir tehdidin olduğu bize söylendi. Bundan pek emin değilim. Bakın, öldürdüğümüz kişi elbette canımız ciğerimiz değil. Ben onun ya da İran rejiminin hayranı değilim” dedi.

Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi de Kongre'nin Başkan Donald Trump'ın İran konusunda atabileceği askeri adımları sınırlamak amacıyla “Savaş Yetkisi Yasası” tasarısını bu hafta oylayacaklarını belirtti. Pelosi söz konusu tasarının Çarşamba günü önce alt komisyonda Perşembe günü de Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'unda oylanacağını söyledi.

Cumhuriyetçi Senatör daha sonra yaptığı değerlendirmede İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in açıklamalarına atıfta bulunarak “İranlılar'ın da işbirliğiyle Başkan gerilimi azalttı. Bence Başkan'ın sözleri yeterince açıktı. Müzakerelere başlayacağız. Her ikisi de müzakere etmek istediklerinin mesajını veriyor. Kapı açık” ifadelerini kullandı.

Senato Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Jim Risch de Trump'ın gerilimi düşürdüğü ve yeniden diplomatik bir rotaya girildiği görüşünü dile getirdi. Risch, “İran rejimini yalnızca Başkan'a kulak vermeye değil bundan sonra ilerlenecek yolun belirlenmesi için yaptığı açıklamayı dikkatli bir şekilde incelemeye teşvik ediyorum” dedi.

GRAHAM'DAN SAĞDUYU VURGUSU

Amerika'nın Sesi haber sitesinde yer alan habere göre Trump'ın Senato'daki müttefiklerinden olan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, Trump'ın açıklaması öncesinde “misilleme olsun diye misilleme yapmak şu aşamada gerekli değil. Şu an yapılması gereken İran konusunda stratejik hedeflerimizi basit ve sağlam bir şekilde ortaya koymak” mesajını paylaşmıştı.

Graham, İran'ın balistik füze programının durdurulması ve nükleer silah edinmesinin engellenmesi, terör örgütlerine destek vermesinin önlenmesini ABD'nin stratejik hedefleri arasında saymıştı.

Cumhuriyetçi Senatör, Trump'ın yapmış olduğu konuşmayla, İran'la gerilimi barışçıl bir şekilde sona erdirmek üzere bir fırsat yarattığını belirtti, Trump'ın ortaya koyduğu önerinin her iki tarafın kazanacağı bir öneri olduğunu söyledi.

TRUMP'IN TUTUMU TAKDİR GÖRDÜ

Senato'da Cumhuriyetçiler'in lideri Senatör Mitch McConnell da Trump'ı İran'dan gelen misillemenin hemen ardından bir tepki göstermediği için övdü, “Bana kalırsa Başkan çatışmadan ve gereksiz can kaybından kaçınmak istiyor. Ama ABD vatandaşlarının hayatını ve çıkarları korumaya da hazır. Umarım İran'ın liderleri bundan sonrasında başka saldırı düzenleme konusundaki bu toplu irademizi sorgulayarak bir hataya düşmez” ifadelerini kullandı. McConnell, Amerika'nın itidal gösterme ve gerekirse Amerika'nın seçeceği yer ve zamanda karşılık verme gücünün bulunduğuna dikkat çekti.

"TRUMP ANLAŞMAYI ÇÖPE ATTI"

Demokrat Senatörlerse Trump'ın İran'la yaşanan bu krizi yönetme biçimini eleştirdi.

Senatör Chris Van Hollen “Trump'ın İran'la nükleer anlaşmayı çöpe atma kararı ve düşünmeden attığı adımlar yüzünden hala savaşın eşiğindeyiz. Trump İran'ın Irak'taki nüfuzumuzun altını oyma amacına ulaşmasına yardımcı oluyor. Kimse daha güvende değil. Hasarın onarılması konusunda bir plan ya da strateji de yok” yorumunda bulundu.

Demokrat Senatör Chris Murphy de “Nereden bakarsanız bakın, bu büyük bir ulusal güvenlik beceriksizliği. Karşımıza aldığımız Irak askerlerimizi çıkaracak. İran nükleer silah programına yeniden başlıyor. IŞİD'e karşı operasyonlar durdu. Ne için? İran'ın bize saldırmamasını sağlamak için” değerlendirmesinde bulundu.

Murphy, “Trump politikasının başarısız olduğunu anlamalı. Gerilimi tırmandırma stratejisi İran'ı caydırmadı, aksine nükleer silah programına yeniden başladı. Trump ülkenin güvenliğini kendi gururunun önüne koymalı ve gittiği yönü değiştirmeli” dedi.

Demokrat Senatör “Dün gece İran'ın saldırısını büyük bir karşılık verilmesi gereken savaş sebebi olarak niteleyen bütün Neo-con Cumhuriyetçiler'in Trump'ın çatışmayı tırmandırmayacağını söylemesinin ardından tavır değiştirmesine bayılıyorum. Haksızlardı ama bu bize Cumhuriyetçi Parti'nin sadece tek bir kişiden ibaret olduğunu bir kez daha göstermiş oldu” yorumunu yaptı.

Senatör Chris Murphy, Trump yönetiminden 4 üst düzey yetkilinin Senato'yu bilgilendirdiği toplantının ardından "Brifingden biraz önce çıktım. Kongre onayı olmadan bir saldırı düzenlenmesini gerektirecek net ve yakın bir tehdit olduğuna ilişkin bir kanıt duymadım. Bunun gibi ciddi sonuçları olabilecek bir durumda bu kabul edilemez. Kongre harekete geçmeli" dedi.

Amerika'nın Sesi.