GÜNCEL
Giriş Tarihi : 05-01-2020 19:40   Güncelleme : 05-01-2020 19:51

İstanbul ABD Konsolosluğunda Kasım Süleymani protestosu

İşgalci ABD tarafından katledilen Kasım Süleymani için İstanbul ABD Konsolosluğu önünde bir protesto gösterisi düzenlendi.

İstanbul ABD Konsolosluğunda Kasım Süleymani protestosu

Cuma günü sabaha karşı Küresel terörizmin başaktörü ABD'nin şehid ettiği Kudüs Gücü Ordusu Komutanı Korgeneral Süleymani için protesto gösterisi düzenlendi. 

ABD Başkonsolosluğu önünde gerçekleşen proteso gösterilerine yoğun bir katıl gerçekleştirildi.

Elleinde Şehidin poterleri taşıyan kalabalık saat 14:30'da ABD Başkonsolosluğu önünde toplanan halk ABD terörünü lanetledi.

Yapılan konuşmalarla Şehid Süleymani'nin davasına, mücadelesi ve kişiliği anlatıldı. Şehadeti ile ilgili yapılan konuşmalarda duygusal anlar yaşandı. 

İstanbul dışında yoğun bir katılım gerçekleştiği gösteride, atılan sloganlarla ABD terörü lanetlendi.

İslam dünyası'nda 'CANLI ŞEHİD', Batı'da 'Hayalet General' Olarak Bilinen Süleymani Kimdir?

Kasım Süleymani, 1979 senesindeki İran İslam Devrimi'nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu'na katıldı. 1998 senesinde ise Ahmed Vahidi'den sonra, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı olarak görevlendirildi. Birinci körfez savaşı sürecinde Irak’ta Batı emperyalizmin işgaline karşı mücadele etti. Birçok operasyonla ABD’ye ve işgalci kuvvetlere ağır darbeler vurdu. Suriye’deki vekalet savaşında işgalci ve küresel terörizme karşı mücadele etti. IŞİD’in Musul’da başlayan ve bir anda Irak’ın büyük bir bölümü ele geçirdiği bir dönemde yine sahneye çıktı. Özelikle ismi, IŞİD’in Kürtleri hedef aldığı ve özelikle Ezidileri korumakla ortaya koyduğu mücadeleyle gündeme geldi. İsrail işgaline karşı erdiği mücadeleyle de İsrail’in kâbusu haline gelen Kasım Süleymani, hayatnın tamamına cihadı yerleştiren ve nihayetinde karşılığına şehadet makamına ulaşmakla alan İslam’ın aziz komutanlarındandır.
Kendi ülkesinde “İran’ın Orta Doğu’daki kılıcı” batılı askerlerin ise “Hayalet General” diye tanımladığı şehit Kasım Süleymani İslam’ın ve Müslümanların çıkarları neredeyse orada görev yapan ve mazlumların yardımına koşan önemli bir isimdi.

Kasım Süleymani, 11 Mart 1957 tarihinde İran’ın Kirman eyaletindeki Rabor şehrinde dünyaya geldi.
Yoksul bir ailesi olan Süleymani, ailesine destek çıkmak için henüz genç yaşlarında çalışmak zorunda kaldı. Bu dönemde Kirman’a taşındı ve inşaatlarda çalıştı.

İşten arta kalan zamanlarda spor yapmaya özen gösterirdi ve Hüccet Kamyab adında yerel bir vaizin sohbetlerine katılırdı. Bu dönemde aralarında bugün İslam inkılabı rehberi olan Seyyid Ali Hamanei’in öğrencilerinin de bulunduğu çeşitli toplantılara katıldı. Sonrasında Kirman eyaletinin Ciroft bölgesine sürgüne gönderilmiş bulunan Hamanei ile bağlantı kurdu. O günden itibaren de Hamanei’in yanında durdu ve her alanda mücadele etti.

1979 senesindeki İran İslam Devrimi’nden sonra kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu’na katıldı. Askerî alanda etraflıca eğitim almamasına rağmen ordu içinde kısa sürede yükselmeye başladı. 

1979’da Mahabad’daki batı destekli ayaklanmayı bastırmak için Süleymani ve birçok yakın arkadaşı bölgeye gönderildi. Ayaklanma kansız bir şekilde bastırıldığında henüz 22 yaşındaydı ama, gösterdiği performansla Tahran’ın gözüne girdi. Mahabad’dan döndükten sonra Kirman’daki Devrim Muhafızları Kudüs Garnizonu’nun başına getirildi. Ardından çok geçmeden patlak veren İran-Irak savaşında birçok büyük askerî operasyona katıldı, cephe hattında savaştı.

İlk önemli görevlerinden biri ise, İran-Irak Savaşı başladıktan sonra Kirman’daki erkekleri bir araya toplaması ve askerî eğitim vermesidir. Özellikle İranlılar arasında cesur bir asker olarak bilinen Süleymani, henüz 23 yaşındayken 41. Sarallah Tümen Komutanı olarak görevlendirildi. Savaş bittikten sonra, 1990’lı yıllarda, Kirman Eyaleti Devrim Muhafızları komutanı oldu.

1998 senesinde ise Ahmed Vahidi’den sonra, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı olarak görevlendirildi. Aynı yıl başlayan öğrenci eylemlerinin bastırılmasında asli rol üstendi. İran’ın dış operasyonlarında aktif rol alan Süleymani, Suriye, Irak ve Yemen’e dönük operasyonların kilit ismiydi.

ABD’nin 2000’den bu yana sıkı gözetimde tuttuğu Süleymani ve Devrim muhafızları Trump döneminde ‘terör destekçisi’ oldukları gerekçesiyle yaptırım listesine alındı. Suriye’deki vekalet savaşında işgalci ve küresel terörizme karşı mücadele etti. IŞİD’in Musul’da başlayan ve bir anda Irak’ın büyük bir bölümü ele geçirdiği bir dönemde yine sahneye çıktı. İsmi, IŞİD’in Kürtleri hedef aldığı ve özelikle Ezidileri korumakla ortaya koyduğu mücadeleyle gündeme geldi.  

Tümgeneral Kasım Süleymani, Direniş Cepehesi açısından kilit bir isimdir. Süleymani’nin komuta ettiği Kudüs Gücü, doğrudan İslam inkılabı rehberi Seyyid Ali Hamanei’den talimat alıyordu. Tümgeneral Kasım Süleymani, İran Devrim Muhafızları’nın yurt dışındaki gizli operasyonlarını yürüten Kudüs Gücü’nü 1998’den bu yana komuta ediyordu.

Tahran Yönetimi, 8.5 yılı aşan Suriye’deki iç savaşta Kudüs Gücü’nün rolünü kabul ediyor. Devrim Muhafızları’nın elit birimi, Suriye devletinin yanında yer almış, küresel kuşatmaya karşı Direniş savaşçılarına eğitim verip, danışmanlık yapıyor.

Kudüs Gücü, Irak’ta ise IŞİD’le savaşan halk güçlerine destek veriyor. Özelikle IŞİD’in Musul’u işgal edip, Irak’ın büyük bir bölümünü ele geçirmesiyle birlikte Kasım Süleymani sahaya inmiş, Iraklı direniş birimleriyle koordineli bir çalışmayı hayata geçirdi. Özelikle Haşdi Şabi bu anlamda küresel saldırılara karşı mücadele eden son derece önemli bir örnektir.

Kasım Süleymani bütün mazlumların umuduydu

IŞID’ın Irak’a girmesiyle birlikte ordu güçleri savunma direncini kaybettiği sırada Süleymani duruma el koydu. Ayetullah Sistani’nin fetvasına icabet eden binlerce mücahidi örgütledi. Başarılı bir direniş sonucunda Irak IŞİD terörüne ağır kayıplar yaşattı.

Ezidi Kürtlerin imdadına da yetişen Süleymani, çok kısa sürede Ezidi halk komitesinin kurulmasına katkı sağladığı gibi, saha da teröre karşı başarılı bir mücadele ortaya koydu. 

İsrail işgaline karşı verdiği mücadeleyle de İsrail’in kâbusu haline gelen Kasım Süleymani, hayatının tamamına cihadı yerleştiren ve nihayetinde karşılığına şehadet makamına ulaşmakla alan İslam’ın aziz komutanlarındandır. 

Yaşantısı ve mücadelesiyle “CANLI ŞEHİD” lakabı takılan General Süleymani, İran’da ‘ulusal kahraman’ olarak görülürken, Müslümanlar arasında çok sevilen ve takdir edilen bir şahsiyetti.

General Kasım Süleymani bugün sabaha karşı ABD terörü saldırısı sonucu şehid oldu. Küresel terörün baş aktörü ABD, aynı saldırıda Haşdi Şabi’nin ikici ismi Ebu Mehdi El-Mohandes şehid oldu.

ABD’nin tarihindeki terörist saldırılarında ve işlediği cinayetlerden biri olarak tarihe geçerken, Aziz İslam uğruna canını feda edenlerin bir sonraki takipçilerine onurlu bir mücadeleyi miras olarak bırakıyorlar. 

7SABAH ailesi olarak batı emperyalizmin ve küresel terörün hedef aldığı İslam’ın izzetli erlerine Allah’tan rahmet, İslam dünyası ve Direniş kuvvetlerine baş sağlığı diler, ABD nezdinde bütün zalimleri lanetliyoruz.

7Sabah