ANALİZ
Giriş Tarihi : 04-01-2020 21:44   Güncelleme : 06-01-2020 20:52

İsrailli analistin gözüyle Süleymani suikastı

İsrail Kanal 13 analistlerinden Zvi Yehezkeli, General Kasım Süleymani suikastinin ardından İran'ın mutlaka yanıt vereceğini söyledi.

İsrailli analistin gözüyle Süleymani suikastı

YDH'da yer alan  Arutz Sheva’nın haberine göre Zvi Yehezkeli İran’ın İsrail’i hedef listesine koyacağını söyledi.

İsrail Kanal 13 analistlerinden Zvi Yehezkeli, General Süleymani'nin son on yılda İran'ın Ortadoğu'daki nüfuzunu artırmasında en önemli rolü oynayanlardan birisi olduğunu söyledi. 

Onun, Lübnan, Suriye, Irak ve Yemen'de ordular kurduğunu ve bunları birleştirdiğini ifade etti. 

Yehezkeli, Süleymani'nin Ayetullah Hamanei'nin ardından İran'daki en önemli siyasi-askeri figür olduğunu söyledi. ABD'nin aynı anda İran'ın askeri ve siyasi liderini ortadan kaldırdığını savundu.

İsrailli yazar İran'ın muhtemel bir cevabına karşı uyarılarda bulundu.

Yehezkeli, İran'ın kendilerini hedefe koyduğuna inandığını ancak ne zaman ve nasıl olacağını bilmediğini söyledi. İsrail'in uzun bir bekleme ve hazırlık dönemine girdiğini ifade eden Yehezkeli, Süleymani'nin, Irak, Suriye ve Lübnan'da, suikaste cevap verecek adamlarının olduğunu hatırlattı.

Yehezkeli, esas meselenin İran'ın konuyu kapatmak isteyip istememesi olduğunu söyledi. Kasım Süleymanisiz bir İran'ın zayıf düştüğünü savunan Yehezkeli, İran'ın ABD'yi test edecek bir cevap vereceğini; ancak gerisinin gelmeyeceğini savundu. 

İran'ın kesinlikle cevap vereceğini, önemli olanın savunmayı güçlendirmek olduğunu söyledi.

Süleymani zekasının artık bölgede olmamasının yanı sıra Hizbullah komutanı İmad Muğniyye ya da Hamas lideri Ahmed Yasin'in intikamlarının alınmamış olmasının cesaret verici olduğunu söyleyen Yehezkeli, Suudi Aramco tesislerine yapılan saldırının önemine dikkat çekti.

Yehezkeli, Süleymani'nin, Mossad'ın da peşinde olduğu bir şahıs olması sebebiyle istihbarat paylaşımı ihtimali bulunduğuna dikkat çekti. 

Kendilerinin de ABD gibi hedefte olduklarını söyledi. İsrail'in de Süleymani hakkında çok sayıda tartışma yaptığını ve Süleymani'ye düzenlenecek bir suikastin İran'ın nükleer santraline yapılacak bir saldırı ile kıyaslandığını ifade etti.

Orta Doğu'da Kasım Süleymani'nin olmadığı yeni bir döneme girildiğini kaydeden Yehezkeli, meselenin Hermon Kayak Merkezinin kapatılmasının çok ötesinde olduğunu söyledi. İsrailin Suriye ve Gazze üzerinden İran'a çok yakın olduğunu bildiğini söyledi.