FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 03-01-2020 20:19   Güncelleme : 03-01-2020 20:19

Filistinli Esir Meys Ebu Ğuş Zindanda Gördüğü İşkenceleri Anlattı..

Raporda Filistinli bayan esir Meys Ebu Ğuş'un işgal zindanlarında gözaltında tutulduğu ve sorgulandığı sırada son derece korkunç işkencelere maruz kaldığı dile getirildi.

Filistinli Esir Meys Ebu Ğuş Zindanda Gördüğü İşkenceleri Anlattı..

Esirler ve Özgürleştirilenlerin İşleri Komisyonu dün yayınladığı raporda işgal altındaki Kudüs'ün kuzeyindeki Kalendiya mülteci kampı ahalisinden olan 22 yaşındaki bayan esir Meys Ebu Ğuş'un gördüğü işkenceleri kayıt altına aldı.

Raporda Filistinli bayan esir Meys Ebu Ğuş'un işgal zindanlarında gözaltında tutulduğu ve sorgulandığı sırada son derece korkunç işkencelere maruz kaldığı dile getirildi.

Komisyon, Meys'in bayan avukatından aldığı bilgilere dayanarak onun işgal askerleri tarafından 29 Ağustos 2019 tarihinde evine yapılan baskında gözaltına alındığını dile getirdi. Askerler sonra onun ellerini ve gözlerini bağlayarak Kalendiya askeri geçit noktası civarındaki askeri kampa götürdüler. Burada askerler onu elleri ve gözleri bağlı bir şekilde sürüklediler. Aynı zamanda yüzüne karşı bağırdı ve çok çirkin ifadelerle küfrettiler.

Ebu Ğuş daha sonra El-Meskubiye sorgulama merkezine götürüldü. Burada çırılçıplak edilerek arandı. Sonra onu yine sorgulamak amacıyla cezaevine götürdüler. Cezaevinde çok soğuk bir ortamda küçük sandalyeye bağlı olarak saatlerce sorgulandı. Gözaltına alındıktan 6 gün sonra askeri soruşturma başlatıldı.

Burada "muz ve çömelme" yöntemi denilen bir yöntemle işkence etti ve kendisini şiddetli bir şekilde darp ettiler. Uzun süre uykudan mahrum bıraktılar. Askeri soruşturma muhtelif işkence uygulamalarıyla üç gün sürdü. Bir keresinde işkenceden kaçmaya kalkışması üzerine bir asker yakalayıp kafasını tekrar tekrar duvara çarptırdı. Üzerine şiddetle tekme attı ve suratına bağırarak çirkin ifadelerle sövdü. Sorgulayıcılar kendisine karşı tehditte bulunmak ve kendisini itirafa zorlamak için kardeşini ve aile efradını getirdiler. Cezaevinde çok kötü şartlarda bekletildi. Bir keresinde sırf ona eziyet etmek amacıyla tutulduğu hücreye büyük bir sıçan koydular. Tuvalete gitmesini engellediler. Kendisiyle aşağılayıcı bir şekilde alay ettiler. Bunların dışında da muhtelif işkence uygulamalarına başvuruldu.

Şehit Hüseyin Ebu Ğuş'un kız kardeşi olan Meys Ebu Ğuş'un Beir Zeit Üniversitesi'nin İletişim Fakültesi'nde öğrenci olduğu belirtildi. Kardeşi Süleyman Ebu Ğuş da ikinci kez idari hapis cezasıyla işgal zindanında tutuluyor.

Filistin Enformasyon Merkezi