DÜNYA
Giriş Tarihi : 02-01-2020 10:54   Güncelleme : 02-01-2020 11:14

Hizbullah: ABD güçlerinin çıkarılması yasasının takipçisi olacağız

Irak Hizbullah’ı, Amerikan güçlerinin ülkeden çıkarılması yönündeki yasanın meclisten geçmesinin takipçisi olacaklarını açıkladı.

Hizbullah: ABD güçlerinin çıkarılması yasasının takipçisi olacağız

YDH'da yer alan  El Maluma’nın haberine göre yazılı bir açıklama yapan Irak Hizbullah’ı, Amerikan saldırısında hayatını kaybedenlere atıfla “şehitlerin kanına vefa” göstererek Amerikan güçlerinin ülkeden çıkarılmasını öngören yasanın kabulü için bu haftaki meclis çalışmalarını dikkatle izleyeceğini vurguladı.

Hizbullah bildirisinde Amerikan elçiliğini işgal eylemine son verilmesi yönünde yaptıkları çağrıya da değinerek Başbakan Adil Abdulmehdi’nin yabancı güçlerin ülkeden çıkarılmasını öngören yasanın çıkarılması için ciddi çalışmaların yapılması karşılığında protesto mekanının değiştirilmesi yönündeki isteğini kabul ettiklerini” ifade etti.

Amerikan büyükelçiliğini “şer ve casusluk yuvası” olarak niteleyen Irak Hizbullah’ı işgal eylemine katılarak Amerikan elçiliğini aşağılayan Irak halkına teşekkür ettiklerini belirtti.

Amerika’nın Irak’ın Suriye sınırında IŞİD’le savaşmakta olan Halk Seferberlik Güçlerinden Hizbullah Tugaylarına düzenlediği saldırıda 28 kişi hayatını kaybetmiş, Irak halkı ertesi gün Bağdat’taki Amerikan elçiliğinin bulunduğu kampüse girerek elçilik duvarlarına Irak ve Hizbullah bayrakları asmış, elçiliği kapatmıştı.

Halk Seferberlik Güçleri işgal eyleminin ikinci günü Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi’nin çağrısına uyarak işgal eylemine son verilmesi çağrısında bulunmuştu.