DÜNYA
Giriş Tarihi : 31-12-2019 19:59   Güncelleme : 31-12-2019 19:59

Irak'ta ABD Büyükelçiliği'ne baskın, Trump İran'ı suçladı..

Haşdi Şabi komutanlarının başını çektiği protesto, kısa sürede ABD Büyükelçiliği bileşkesinin basılması eylemine dönüştü.

Irak'ta ABD Büyükelçiliği'ne baskın, Trump İran'ı suçladı..

Pentagon'un Haşdi Şabi'nin kilit grubu Ketaib Hizbullah'a 5 hava saldırısı düzenlediğini açıklaması karşısında Irak'ta tüm kesimlerin sesini yükseltmesinin ardından, Bağdat'ın yüksek güvenlikli Yeşil Bölgesi'nde bulunan ABD Büyükelçiliği çevresinde bugün binlerce Iraklı toplandı.

Haşdi Şabi komutanlarının başını çektiği protesto, kısa sürede ABD Büyükelçiliği bileşkesinin basılması eylemine dönüştü. 

ABD'nin Haşdi Şabi'ye yönelik hava saldırılarını kınayan protestocular, elçiliğe taş atarken Başkan Donald Trump'ı da hedef aldı.

Elçilik tesisini çevreleyen demir parmaklıklara Ketaib Hizbullah bayrakları asıldı, "Amerika'ya ölüm", "Amerika'ya hayır hayır", "Trump'a hayır hayır" gibi sloganlar atıldı.

Elçilik kapısına spreyle "Halk adına kapatılmıştır" diye yazan protestocular, duvarların etrafındaki güvenlik kameralarını da taş ve tuğlalar atarak kırdı.

Reuters, Haşdi Şabi komutanı Cemal Cafer İbrahimi (Ebu Mehdi Mühendis), Haşdi Şabi içindeki Bedir grubu lideri Hadi el Amiri, Asaib Ehl el Hak grubu lideri Keys el Hazali ve diğer milis grup liderlerinin protestocular arasında bulunduğunu aktardı.

Hazali, Reuters'e "Amerikalılar Irak'ta istenmiyor. Onlar şer kaynağı, biz onların gitmelerini istiyoruz" diye konuştu.

Irak Dışişleri yetkilileri de Reuters'e, ABD Büyükelçisi Matthew H. Tueller ve elçilik çalışanlarının Bağdat'tan tahliye edildiğini söyledi.

Irak Dışişleri yetkilileri, tahliyenin güvenlik endişesiyle gerçekleştiğini, binada az sayıda personel kaldığını kaydetti.

Daha sonra arka duvarı ateşe veren Iraklı protestocuların ABD elçiliği bileşkesine girdiği haberi geldi.

Associated Press (AP), elçilik binasının damına ABD askerlerinin çıktığını duyururken, elçiliğin içinde resepsiyon masası etrafında konuşlanan ABD askerlerinin dışarıdaki protestocular tarafından çekilen videoları paylaşıldı.

Protestocuların elçilik bileşkesini basmasına sıkılan gaz, silah ve siren sesleri eşlik etti. 

​Reuters'e göre Irak özel kuvvetleri ve ABD tarafından eğitilen Irak Terörle Mücadele Kuvvetleri bileşkenin korunmasında görev aldı.

Elçilik içindeki ABD güvenlik güçleri, dışarıdaki protestoculara ses bombası attı, bundan kaynaklanan patlama sesleri Yeşil Bölge'de yankılandı, binayı kuşatan milislerden ikisi yaralandı.

Megafonlardan protestoculara dağılmaları çağrısı yapıldı.

Güvenlik güçlerinin eylemcilere yönelik dağılmaları çağrısına bir süre sonra bazı milis grup liderleri de eşlik etti:

"Biz mesajımızı verdik, lütfen kan dökülmesinden kaçınmak için bölgeyi terk edelim."

AA, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği bileşkesine girenlere müdahale edilmesi sonucu 20 kişinin yaralandığını duyurdu.

ABD saldırısında ölenlerin cenaze töreninin ardından düzenlenen elçilik baskını sürerken, Başbakan Adil Abdulmehdi'den ABD'nin öldürdüğü Haşdi Şabi mensupları için 3 günlük yas ilan edildiği açıklaması geldi.

Ardından Irak Başbakanı, protestoculara ABD Büyükelçiliği bileşkesinden ve çevresinden ayrılmaları çağrısı yaptı.

Abdulmehdi, elçiliklere zarar vermek isteyen kişilere güvenlik güçlerinin sert yanıt vereceği uyarısında bulundu.

Haber sitesi Al Sumariya'ya göre Irak İçişleri ve Savunma Bakanları da elçiliğe gitti.

Trump İran'ı suçladı

Konuyla ilgili kişisel Twitter hesabından açıklamada bulunan ABD Başkanı Donald Trump şu ifadeleri kullandı:

"İran sözleşmeli bir ABD'liyi öldürdü, pek çoğunu yaraladı. Güçlü şekilde karşılık verdik ve her zaman da vereceğiz. Şimdi İran Irak'taki ABD Büyükelçliğine bir saldırıyi yönetiyor. Bundan tümüyle sorumlu tutulacaklar. İlaveten Irak'ın Elçiliği korumak için güçlerini kullanmasını bekliyoruz ve böyle de ihtar ettik!"

İsrail sevinçli!

Siyonist Rejim İsrail Dışişleri Bakanı Israel Katz, ABD’ye Haşdi Şabi üslerine saldırdığı için teşekkür etti.

Katz, ABD saldırısını bir "dönüm noktası" olarak nitelendirdi.

İslamianaliz