DÜNYA
Giriş Tarihi : 27-12-2019 21:56   Güncelleme : 27-12-2019 21:56

Irak Hizbullah'ından Irak cumhurbaşkanına Amerikancılık suçlaması...

Irak Hizbullahı, Cumhurbaşkanı Berhem Salih’in Bina Koalisyonunun başbakan adayını kabul etmeyerek ülkeyi yeni Amerikan işgaliyle karşı karşıya bırakmaya çalışmakla suçladı.

Irak Hizbullah'ından Irak cumhurbaşkanına Amerikancılık suçlaması...

2004 yılında terörle mücadele için kurulan Halk Seferberlik Güçleri’nin bir parçası olan Hizbullah Tugayları’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Cumhurbaşkanı’nın sorumsuz tavırlarına siyasi gruplar, Anayasayı ihlal eden Cumhurbaşkanına karşı tavır almalı. Ülkeye Amerikancı politikalar empoze edilemez.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Irak halkının yeni hükümeti kurmakla görevlendirilecek ismi uzun zamandır beklediği, sonrasında ise erken seçimlere gidilmesinin öngörüldüğü ancak cumhurbaşkanının anayasayı ihlal ederek, endişe verici bir şekilde parlamentonun en büyük grubunun adayını hükümeti kurma görevini vermediği vurgulandı.

Cumhurbaşkanı’nın Irak’ı yeni bir krize soktuğunun kaydedildiği açıklamada, “Cumhurbaşkanı anayasal sorumluluktan kaçıyor ve halkın iradesiyle birlikte olduğunu iddia ederek, istifa edeceğini anımsatıyor. Ancak onun Amerin iradesini uyguladığını ve ülkeyi kaosun eşiğine getirdiğini biliyoruz. Siyasi krizin çözümsüz kalması, yeni bir ABD işgalinin uluslararası isimlendirmeyle uygulanması içindir” denildi.

Cumhurbaşkanı Berham Salih’in ülkeyi kaosa sürükleyecek Amerikancı irade uygulamak istediği kaydedilen açıklamada, cumhurbaşkanının uluslararası müdahale gerekçesiyle Irak’ta yeni bir ABD işgali başlatmak istediği ifade edildi.

Açıklamada, Irak halkının, bir kişi tarafından iradesine el konulmasına tahammül edemeyeceği belirtilirken, Amerika’nın ürettiği IŞİD’le mücadele edenlerin yeni bir işgale asla boyun eğmeyeceği kaydedildi.

Berham Salih, Bina Koalisyonunun başbakan adayına hükümeti kurma teklifinde bulunmayacağını açıklamıştı.

YDH