GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-12-2019 09:10   Güncelleme : 24-12-2019 09:10

Ali Babacan’ın partisine meclisten iki milletvekili Yeneroğlu ve Usta katılıyor.

Ali Babacan’ın Abdullah Gül’ün desteğiyle kuracağı yeni partiye meclisten bağımsız milletvekilleri Mustafa Yeneroğlu ile Erhan Usta katılacağı öğrenildi.

Ali Babacan’ın partisine meclisten iki milletvekili Yeneroğlu ve Usta katılıyor.

TBMM'ye 11'inci parti olarak girecek olan Ali Babacan'ın partisine sürpriz isimler katılmaya devam ediyor. MHP'den ihraç edilen ve şu anda Samsun Bağımsız Milletvekili olan Erhan Usta'nın, Ali Babacan'ın partisine katılacağı öğrenildi.

Daha öncede Ak Parti'den istifa eden İstanbul Bağımsız Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'nun, Ali Babacan'ın yaptığı teklifi kabul ettiği belirtilmişti. Yeneroğlu, Babacan tarafından kurulacak partinin yönetim kadrosunda yer alacağı söylenmişti.

Yeni Çağ gazetesinde yer alan habere göre Ali Babacan İstanbul Bağımsız Milletvekili Mustafa Yeneroğlu'na, partisinin yönetim kadrosunda yer almayı teklif etti. Yeneroğlu teklife olumlu yanıt verirken, “Benim siyaset anlayışıma Ali Babacan’ın profili çok daha uyuyor. Babacan lider odaklı değil bir kadro hareketi olacağız ve toplumun tüm renkleri kendisini bulacak diyor. Temiz siyasete inanan, özgürlükçü Türkiye hayali taşıyan bir kadro Türkiye’yi çok sağlıklı bir sürece götürebilir” dedi. 

Ali Babacan'ın, partisini yeni yılda kurması bekleniyor. Tarafsız Haber Ajansı'nın edindiği bilgiye göre Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta, Babacan'ın partisine geçecek. Edinilen bilgiye göre Usta, Babacan ile beraber hareket edip yeni kurulacak partiye katılacak.

MHP'den ihraç edilmişti

Ekonomist, planlama uzmanı olan Usta, MHP'den 25. 26. ve 27. dönemde Samsun milletvekili seçildi. İki yıl süreyle MHP Grup Başkanvekili olarak görev yapan Usta, Meclis'te Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) hakkındaki önergeye "evet" oyu vermişti.

Erhan Usta, "Jest ile rest arasında bir harf farkı var. İttifak olmazsa olmazımız değil" diyerek Samsun'da 7 belediye istediklerini ancak AKP'nin 2 belediye verdiğini söylemişti. Usta bu söylemlerinden sonra MHP'den ihraç edilmişti.