DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-12-2019 07:34   Güncelleme : 20-12-2019 07:35

Abdulmelki Husi: Yemen’in düşmanları yenildi

Yemen Ensarullah Hareketi Lideri Seyyid Abdülmelik el-Husi, tüm modern silahlara rağmen düşmanların Yemen savaşında yenilgiye uğradığını söyledi.

Abdulmelki Husi: Yemen’in düşmanları yenildi

Yemen’in başkenti Sana’da toplumun önde gelen isimlerinin ve devlet yetkililerinin bir araya geldiği toplantıya video konferans yönetimiyle katılan Ensarullah Hareketi Lideri Abdülmelik el-Husi “Bizim bu duruşumuzun gücü, iman gücünden kaynaklanmaktadır ve gençlerimizin bütün cephelerdeki istikrarı, onların imanına ve maneviyatına dayanmaktadır” dedi.

El-Husi konuşmasında, “Düşmanlarımızın tüm modern imkân ve teçhizatlara sahip olmasına rağmen, bizim kuvvetlerimiz savaş meydanlarında sağlam bir şekilde durmaktadır ve düşmanın gücü, onların mücadeledeki azimlerine engel olamamaktadır” ifadelerini kullandı.

Ensarullah Hareketi Lideri Abdulmelik el-Husi, sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Biz şu an, Yemen halkına karşı askeri ve ekonomik bütün araçların kullanıldığı bir savaşla karşı karşıyayız; ama onlar yenildiler. Onlar, bizim halkımıza hakimiyet kurma konusunda yenildiler. Çünkü bizim ahlaki ve manevi desteğimiz var. 

Biz şu an kültürel ve fikri bir savaşla karşı karşıyayız. Düşman bizi kimliğimizin dışındaki şeylerle etkilemeye çalışıyor.

Kültürel boşluk, düşmanın kültürel anlamda başarılı olmasını sağlayacaktır; çünkü kişi, mücadele yolunda güvensiz kalacaktır. Gençler arasında kültürel koruyucu olmadığı anda onlar otomatik olarak etkileneceklerdir. Düşmanlar bizim üzerimizde tam bir kontrol sağlamak için bizi dini kimliğimizden ayırmak istiyorlar.

Düşman, zihinlerimizi, ruhlarımızı, kültürlerimizi ve irademizi kontrol edemezse, toprağımıza, egemenliğimize ve bağımsızlığımıza asla hâkim olamayacaktır.

Düşman bizim için sorun çıkarmaktan başka bir şey yapmıyor. Düşman bize ne medeniyet ne de bilim getiremez. Bunu, ABD’nin Irak’ta bilim adamlarını öldürdüğünde gördük. Düşmanlar bizi zayıf, önemsiz, irade ve güçten yoksun bırakmak için yozlaştırmaya çalışıyor.”

Öte yandan el-Mesire televizyonunun haberine göre Yemen güçleri Asir kentinde, Suudi Arabistan güçlerinin 4 ayrı saldırısını püskürtmeyi başardı.

Askeri kaynakların verdiği bilgilere yer verilen haberde, operasyonlarda Suudi güçlerinden öldürülen ve yaralananların olduğu ifade edildi.

Cizan’da da, Suudi güçleri tarafından düzenlenen saldırının Yemen güçleri tarafından püskürtüldüğü kaydedildi.

Sudan, Yemen’den asker çekiyor

Öte yandan, Suudi liderliğindeki savaş koalisyonunda yer alan Sudanlı askerin bir kısmının Yemen'den çekildiği belirtildi.

El-Meyadin televizyonunun yerel kaynaklara dayandırdığı haberinde; Sudan kuvvetlerinin batı sahillerinden tamamen çıkmak için kademeli olarak çekildiği bildirildi.

Yemen'in batı kıyısındaki Sudan kuvvetlerinin geri çekilmesinin, BAE'nin maaşlarını ödeyememesi ve Sudan halkının Yemen'den çekilme konusundaki baskısından kaynaklandığı ifade ediliyor.

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, Sudan’ın Yemen’deki asker sayısını 15.000’den 5.000’e düşürdüklerini açıklamıştı. 

Hamduk, Yemen'deki savaşın askeri olarak çözülemeyeceğini ve siyasi bir çözüm bulunması gerektiği belirtmişti.

YDH