DÜNYA
Giriş Tarihi : 14-12-2019 00:39   Güncelleme : 14-12-2019 00:39

Avusturya’dan BDS’ye siyonist tavır: Avusturya, İsrail karşıtı boykot hareketi BDS'yi yasaklıyor

Avusturya parlamentosu, ırkçı İsrail rejimine karşı boykot kampanyalarıyla tanınan BDS hareketinin faaliyetlerinin yasaklanmasına ilişkin bir yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor.

Avusturya’dan BDS’ye siyonist tavır: Avusturya, İsrail karşıtı boykot hareketi BDS'yi yasaklıyor

YDH'da yer alan Jerusalem Post’un haberine göre Avusturya parlamentosu, kısaca BDS olarak bilinen ve İsrail karşıtı faaliyetlerde bulunan Boykot, Tecrit ve Yaptırım hareketinin faaliyetlerinin yasaklanmasına ilişkin bir yasa tasarısını oylamaya hazırlanıyor. 

Hükümetin siyonizm karşıtlığı ile mücadele etmesini ve siyonizm karşıtı hareketlerin herhangi bir şekilde desteklenmesine engel olmayı hedefleyen tasarı, Avusturya parlamentosonun alt kanadı olan Ulusal Konsey'e sunuldu.

Ulusal Konsey'deki en sağcı Özgürlük Partisi'nden soldaki Sosyal Demokrat Parti'ye kadar beş partinin tamamının tasarı metninde mutabık kalması dolayısıyla tasarının çok kolay onaylanması bekleniyor. Tasarının gelecek Ocak ayında oylanabileceği ifade ediliyor.

Tasarıda neler var?

Tasarının içeriğinde ise, 'Ulusal Konsey, antisemitizmi, İsrail ile ilişkili antisemitizm dahil, şiddetle kınamaktadır.' ifadesi bulunuyor. 

Tasarı, Avusturya federal hükümetinin bütüncül bir strateji geliştirerek antisemitizm ile mücadele etmesini ve BDS hareketini ve hareketin İsrail ürünleri, şirketleri, sanatçıları, bilim adamları ve sporcularına yönelik boykot çağrıları başta olmak üzere hedeflerini şiddetle kınaması çağrısında bulunuyor.

Tasarı, yine federal hükümetin, kendisini antisemitik terimlerle ifade eden ya da İsrail'in var olma hakkını sorgulayan organizasyonlara mülk ve altyapı tedarik etmemesini ve BDS organizasyonları ile etkinliklerine federal desteğin verilmediğinden emin olmasını istiyor.

Viyana Yahudi Cemaati Başkanı Oskar Deutsch, tasarının, 'Avusturya'nın İsrail rejimine verdiği tartışılmaz destek ve antisemitizmin tüm şekilleriyle mücadele taahhüdünün kaçınılmaz ve mantıksal sonucu' olduğunu söyledi.