GÜNCEL
Giriş Tarihi : 11-12-2019 20:27   Güncelleme : 14-12-2019 09:53

Çavuşoğlu, ABD üslerini işaret etti: Kürecik ve İncirlik...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye yönelik olası yaptırımlarını değerlendirdi. Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye aleyhine yaptırım uygulaması durumunda İncirlik ve Kürecik'teki üslerin gündeme gelebileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, ABD üslerini işaret etti: Kürecik ve İncirlik...

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye yönelik olası yaptırımlarını değerlendirdi. Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye aleyhine yaptırım uygulaması durumunda İncirlik ve Kürecik'teki üslerin gündeme gelebileceğini söyledi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin çıkarıldığı F-35 programı hakkında da "Alternatifi Rus pazarı olabilir" dedi.

Çavuşoğlu, A Haber'de gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye olası yaptırımlarıyla ilgili olarak, "ABD Kongresinde olumsuz havanın devam ettiğini görüyoruz, elbette her düzeyde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. F-35 ile S-400'ün arasında bir bağlantı yok, ikisini bir araya getirmeleri siyaseten de hukuken de doğru değil, Türkiye'yi baskı altına almak istediklerini görüyoruz" dedi. Çavuşoğlu, ABD Kongre üyelerinin 'dayatmayla bir yere varamayacağını' söyledi.

ABD'nin olası bir yaptırım kararı alması durumunda İncirlik ve Kürecik'in gündeme geleceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Türkiye aleyhine bir karar konusunda Trump yönetiminin yetkisi nedir, bunlara bakmak lazım, en kötü senaryoyu konuşursak, tüm alternatifler değerlendirilir" dedi.

İslamianaliz