ANALİZ
Giriş Tarihi : 06-12-2019 18:22   Güncelleme : 06-12-2019 18:22

Abdulkadir Selvi: Mecliste başkanlığa ‘evet’ diyenlerin parlamenter sistem kampanyası yapmaları ne denli ahlaki?

Başkanlık sistemiyle ilgili Anayasa değişikliği Meclis’te oylanırken milletvekiliydiler, peki ne yönde oy kullandılar? Meclis’te başkanlık sistemine ‘evet’ oyu verip şimdi sisteme karşı kampanya yapmak ne denli ahlaki oluyor?

Abdulkadir Selvi: Mecliste başkanlığa ‘evet’ diyenlerin parlamenter sistem kampanyası yapmaları ne denli ahlaki?

Abdulkadir Selvi Hürrieyet gazesinde yayımlanan yazısında AK Parti’den ayrılıp partilerini ilan etmek için gün sayan Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Abdullah Gül’e yönelik olarak  ''Meclis’te başkanlık sistemine ‘evet’ oyu verip şimdi sisteme karşı kampanya yapmak ne denli ahlaki oluyor’’ sözleriyle tepki gösterdi.

İşte Abdulkadir Selvi’nin yazısının o bölümü:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan, 2013’ten sonrası AK Parti politikalarına dönük eleştirilerde bulunuyorlar. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, başkanlık sistemine karşı çıkıp parlamenter sisteme dönüşü savunuyorlar. Başkanlık sistemiyle ilgili Anayasa değişikliği Meclis’te oylanırken milletvekiliydiler, peki ne yönde oy kullandılar? Meclis’te başkanlık sistemine ‘evet’ oyu verip şimdi sisteme karşı kampanya yapmak ne denli ahlaki oluyor?

Bugün eleştirdikleri hangi konularda bir tavır koydular?

Siyaset aynı zamanda bir tavır ve duruş işidir. Gül, Davutoğlu ve Babacan; Cumhurbaşkanı, Başbakan, AK Parti Genel Başkanı, Başbakan Yardımcısı ve MKYK üyesi olarak yetkili konumdayken bugün eleştirdikleri hangi konularda bir tavır koydular?