FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 07-12-2019 10:00   Güncelleme : 10-12-2019 20:02

Hamas'tan Esad açıklaması: Suriye yönetimi direnişin büyük destekçisi, Şam'la ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz..

Hamas'ın siyasi büro başkan yardımcısı Halil El Hayye, Suriye'nin direnişin büyük destekçisi olduğunu ve Hamas'ın bu ülke ile ilişkisini düzeltmek için çaba gösterdiğini söyledi.

Hamas'tan Esad açıklaması: Suriye yönetimi direnişin büyük destekçisi, Şam'la ilişkileri geliştirmeye çalışıyoruz..

 

Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Halil el-Hayye, Suriye'nin direnişin büyük destekçisi olduğunu ve Hamas'ın Şam ile ilişkilerini geliştirmek için çaba gösterdiğini söyledi.

Lübnan’da yayımlanan el-Ahbar gazetesine konuşan Hamas'ın Siyasi Büro Başkan Yardımcısı Halil Hayye, Hamas'ın Tahran'dan Beyrut'a kadar Direniş Cephesi ile ilişkilerinin çok iyi seviyede olduğunu belirtti.

El-Hayye, "Bazı aşamalarda bu ilişki bakış açılarından dolayı sarsılsa da hiçbir vakit kesintiye uğramadı. Özellikle askeri konularda, krizin en üst seviyesinde bile ilişki devam etti” dedi.

Suriye yönetiminin direnişinin büyük destekçisi olduğunu vurgulayan el-Hayye, şunları söyledi: 

“Biz, geçmişte Suriye'de idik ve durumumuz çok iyiydi. Bazı şartlardan dolayı HAMAS Suriye'yi terk etti. Biz Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönmelerini ve tıpkı geçmişteki gibi asıl rollerini ifa etmelerini yani ümmetin meselelerine ve Filistin davasına sahip çıkmalarını arzu ediyoruz.

Hamas, Suriye’de olduğu dönemde zor zamanlardan geçiyordu. Direnişe destek veren ülkelerle ilişkimizi önemsiyoruz. Suriye’nin ümmet ve Filistin meselesine destek olmada rolünü üstlenmesi için ülke şartlarının yeniden iyileşmesini temenni ediyoruz. Direnişe destek olan Suriye ile ilişkilerimizin gelişmesi, için çaba gösteriyoruz.”

Hamas’ın İslami Cihad Hareketi ile ilişkilerine de değinen Hayye sözlerini şöyle sürdürdü: “İslami Cihad’la ilişkilerimiz köklü, sağlam ve güçlüdür. Aramızdaki koordinasyon tahminlerin üzerindedir. İslami Cihad ile tarihi ilişkilerimiz var. Siyonist rejime karşı, ortak bir plan dahilinde mücadele veriyoruz. Sahada, Kassam ile Kudüs Seriyyeleri arasında düzen ilişkisi ve yüksek bir koordinasyon var. Sahadaki şartlar farklı. Sahada, Kassam ve Kudüs Seriyyeleri dönüşümlü olarak çalışabiliyor. Şehid Beha Ebu’l Ata’nın şehid edilmesine karşı koordinasyon içerisinde İslami Cihad ile birlikte karşılık verdik. İşgale karşı savaşmak bizim hakkımızdır. Ateşkes uzun sürmeyecektir.”

Filistin’de yapılması planlanan seçimlerle ilgili de konuşan Hayye, “Tüm yönetimlerde seçim halk için bir esastır. Filistinlileri sandıklara gitmeye çağırıyoruz. Mahmud Abbas da Filistin’in bölünmesini sona erdirecek bir girişimde bulunmalı” diye konuştu.

YDH