DÜNYA
Giriş Tarihi : 15-11-2019 16:27   Güncelleme : 16-11-2019 07:31

Suriye ordusu İdlib’de operasyon başlattı..

Suriye ordusu, İdlib’in güneydoğusunda yeni bir operasyon başlattı.

Suriye ordusu İdlib’de operasyon başlattı..

YDH haberde yer alan  Sputnik Arapça servisinin haberine göre Suriye ordusunun İdlib’in güneydoğusundaki operasyonu geniş çaplı bir hava ve topçu saldırısının ardından başladı ve Suriye ordusu birlikleri Ebu Dali kentinin kuzeyindeki el-Luveybede beldesini kontrol altına aldı.

Operasyona Suriye ve Rusya hava kuvvetlerine ait uçakların da destek verdiği belirtilirken teröristlerin yardım hatlarının havadan bombalandığı ve operasyonun hedefinin terörist grupların İdlib’in güneyinde Suriye ordusu tarafından kurtarılan bölgelere düzenlediği roket ve havan saldırılarını engellemek olduğu bildirildi.

İdlib, Amerika ve Türkiye de dahil olmak üzere tüm uluslararası taraflarca terörist olarak nitelenen Heyet-i Tahrir Şam adlı el-Kaide bağlantılı silahlı gruplar koalisyonunun kontrolü altına bulunuyor.

Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed, kısa bir süre önce İdlib’le ilgili yaptığı açıklamada İdlib’in kurtarılmasının uzun zaman almayacağını; ancak öncesinde sivillerin bölgeyi terk etmeleri için fırsat verilmesi gerektiğini söylemişti.

İdlib, Nisan 2015’te Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar’ın teşvikiyle “Fetih Ordusu” adı altında bir araya gelen Ahrar Şam ve Nusra Cephesi adlı örgütlerin liderliğindeki silahlı gruplar tarafından ele geçirilmişti.

Rusya’nın 30 Eylül 2015’ten itibaren Suriye’deki terörist gruplara yönelik askeri operasyonlar başlatması ve Türkiye’nin Aralık 2016’dan itibaren saf değiştirip Rusya ve İran’la birlikte Astana sürecinde yer alması ve güdümündeki ÖSO gruplarını Astana sürecine dahi etmesi Fetih Ordusu’nda iç savaşa neden olmuş ve Nusra Cephesi ve müttefiklerinin oluşturduğu Heyet-i Tahrir Şam İdlib’in tamamını ele geçirmişti.