FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 14-11-2019 11:21   Güncelleme : 14-11-2019 11:30

İşgalci İsrail'in Gazze saldırılarında 20'den fazla şehit, direnişin yüzlerce füzesi işgal toraklarında ve Gazze Şeridi’nde Ateşkes Yürürlüğe Girdi,

Mısır’ın arabuluculuğuyla sağlanan ve işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıları sona erdirecek ateşkes anlaşmasının bu sabah (14 Kasım Perşembe) saat 05.30’da yürürlüğe girdiği belirtildi.

 İşgalci İsrail'in Gazze saldırılarında 20'den fazla şehit, direnişin yüzlerce füzesi işgal toraklarında ve Gazze Şeridi’nde Ateşkes Yürürlüğe Girdi,

İşgal ordusunun 12 Kasım  günü saldırılarında 10 kişi şehit olmuş ve 45 kişi de yaralanmıştı. Bu sabahtan itibaren devam eden saldırılarda ise şu ana kadar 10 kişinin şehit olduğu ve 5 kişinin de yaralandığı kaydedildi.

Bu saldırılara islami direniş grubları yüzlerce füzeyi işgal edilmiş topraklara göndererek yanıt verdi.. İşgalci yerleşimciler günlerce sığınaklardan çıkamadılar.. İşgalci İsrail bu füzlerin verdiği kayıplar  konusunda bilgi vermiyor...

7:30 Kudüs Müfrezeleri komutanlarından 38 yaşındaki Halid Muavvad Firac’ın naaşı El-Aksa Şehitleri Hastanesi’ne getirildi.

8:16 İşgal ordusunun Gazze’nin doğusuna düzenlediği hava saldırısında şehit olan 32 yaşındaki Alâ Ceber İştivi’nin naaşı Eş-Şifa Hastanesi’ne getirildi.

9:58 İşgal ordusunun hava saldırılarında şehit düşen dört kişiden üçünün naaşları Eş-Şifa Hastanesi’ne ve birinin naaşı ise El-Quds Hastanesi’ne getirildi.

10:21 Kudüs Müfrezeleri ve El-Mücahidin Tugayları Sderot ve Askalan’a 20 Grad füzesi attıklarını duyurdu.

11:02 Dün sabahtan bu yana devam eden saldırılarda Gazze Şeridi’nde şehit sayısı 18’e ve yaralı sayısı 50’ye ulaştı.

11:12 İşgal güçleri Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Beyt Hanun beldesinde bir grup Filistinliyi hedef aldı. Saldırıda yaralananlar olduğu belirtildi.

11:18 İşgal güçleri El-Meğazi’nin doğusundaki Ebu Buheyri bölgesine ateş açtı ve havan saldırısına maruz kalan Ebu Mutaybık alanından dumanlar yükseldi.

11:20 İşgal ordusu insansız hava araçları Cuhru’d-Diyk’in doğusunda bir tarım alanına füze attı. Saldırıdan bir grup gencin yara almadan kurtulduğu kaydedildi.

12:05 Gazze’deki Hükümet Enformasyon Ofisi, işgal ordusunun dün sabahtan bu yana düzenlediği saldırılarda biri kadın ve biri çocuk 20 kişinin şehit olduğunu, 50’den fazla kişinin de yaralandığını açıkladı.

Mısır’ın arabuluculuğuyla sağlanan ve işgal ordusunun Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırıları sona erdirecek ateşkes anlaşmasının bu sabah (14 Kasım Perşembe) saat 05.30’da yürürlüğe girdiği belirtildi.

Ateşkes haberi henüz resmi kaynaklarca doğrulanmazken, Katar El-Cezire televizyonu adını açıklamadığı kaynaklara dayandırdığı haberinde İslami Cihad’ın ve İsrail’in Mısır’ın ateşkes talebini kabul ettiklerini söyledi.

Ateşkes anlaşması işgal ordusunun dün gece Gazze Şeridi’ne düzenlediği bir dizi saldırının ardından geldi. İslami Cihad liderlerinden birinin Deir El-Belah’taki çok katlı evine düzenlenen saldırıda aynı aileden 6 kişi şehit oldu ve en az 12 kişi yaralandı.

Yerel “El-Hades” gazetesine göre, İslami Cihad sözcülerinden Musab El-Bureym, işgal rejiminin direnişin taleplerini kabul etmesinin ardından ateşkes anlaşmasının yürürlüğe girdiğini söyledi.

 “Bu ateşkes, direniş son sözünü söyledikten ve saldırılara karşı koyduktan, Netanyahu’nun heybetini kırdıktan ve Filistin halkını savunduktan sonra geldi” diyen El-Bureym, işgal rejiminin İslami Cihad tarafından dile getirilen direnişin taleplerini kabul ettiğini bildirdi.

El-Bureym, işgal rejiminin siyasi suikast politikasına son vermeyi ve Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine katılanlara ateş açmamayı, ablukayı kırma uygulamalarına başlamayı kabul ettiğini kaydetti.

Filistin Enformasyon Merkezi