GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-10-2019 10:08   Güncelleme : 18-10-2019 18:32

Bülent Arınç’ın damadı FETÖ’den beraat etti...

Bülent Arınç'ın damadı Ekrem Yeter'in 'FETÖ' üyeliği suçlamasıyla 15 yıla kadar hapsinin istendiği davadan beraat etti.

Bülent Arınç’ın damadı FETÖ’den beraat etti...

Ankara 19.Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanan Ekrem Yeter FETÖ üyeliğine dair yeterli delil olmadığı gerekçesiyle beraat etti.

Cumhuriyet gazetesinde yer  alan habere göre: Dönemin Erzincan Başsavcısı İlhan Cihaner'in de yargılanıp beraat ettiği Ergenekon davasında gizli tanıklık yapan 'gizli tanık Efe' olarak bilinen eski İliç savcısı Bayram Bozkurt, Arınç'ın damadı Yeter  aleyhine de tanıklık yaptı. Duruşmaya tutuklu oluduğu cezaevinden SEGBİS ile bağlanan Bozkurt, 'FETÖ'nün mahrem sınıfı olarak bilinen birimde yer aldığını ve Yeter'i Konya'da tanıdığını söyledi. Yeter'in "'FETÖ'nün tıp yapılanması olan USAF'ın başındaki kişi olduğunu" ileri süren tanık Bozkurt, "Özellikle 17-25 Aralık'tan sonra kendisiyle görüştüm. Cumhurbaşkanımız aleyhine çok sayıda ifadeleri olmuştu" dedi. Sanık Yeter, tanığın bu sözleri sırasında kafasını sağa sola sallayarak tepki göstermişti.

SERBEST BIRAKILMIŞTI

Ekrem Yeter, "mevcut delil durumu” ve “şüphelinin sabit ikametgah sahibi oluşu ve tutuklama tedbirinden beklenen   faydanın adli kontrol tedbiri ile sağlanılacağı kanaatine varıldığı" gerekçesiyle serbest bırakılmıştı.

ARINÇ DAVAYI YORUMLAMIŞTI

Eski TBMM Başkanı AKP'li Bülent Arınç, Habertürk televizyonunda Veyis Ateş'in sunduğu 'Akılda Kalan programında Yener'in yargılanması hakkında açıklamada bulunmuştu.

Arınç damadı Ekrem Yeter'in yargılandığı FETÖ davasından tahliye olması hakkında "Neden tutuklandı diye hesap soracaklarına neden tahliye edildi diye soruyorlar?" diye serzenişte bulunarak "onun tahliyesinden bu kadar çok gocunuyorlar... Adam mı öldürmüş hayır, neymiş FETÖ'ye sempati duymuş. Damadım olmasaydı elbette yine hızlı tahliye edilirdi. Benim damadım ne suç işlemişti onun tahliyesinden bu kadar çok gocunuyorlar. Neden tutuklandı diye hesap soracaklarına neden tahliye edildi diye soruyorlar? Damadım olduğu için cezaevinde çürümesi mi gerekiyor?"

Bülent Arınç’ın damadı Ekrem Yeter’in yargılandığı FETÖ üyeliği davasından beraat etmesini yeniakit.com.tr’ye değerlendiren AK Parti eski Milletvekili Mehmet Metiner, “Arınç’ın damadı beraat etmiş. FETÖ konusunda duyarlı olanlar infial içinde. Sosyal medyaya yansıyan tepkiler bunu gösteriyor. Benim bu konudaki fikrimi soruyorsunuz. Damadı tanımam bilmem. Gerçekten FETÖ’cü müdür, paralelci midir bilmem. Ama kendisinin Melih Gökçek’e verdiği bir cevabı bugün gibi hatırlıyorum. ‘Vatanını seven’ diye başlayan cümlelerden sonra ‘Eğer paralelci olmak böyle bir şey ise evet paralelciyim!’ diyen cevabı tuhafıma gitmişti.” şeklinde konuştu.