MAKALE
Giriş Tarihi : 02-10-2019 21:53   Güncelleme : 02-10-2019 21:53

Halil İbrahim Sert Yazdı: Acımadığınız O Can Taşıyan Var Ya? O Bir Ananın Ciğeri!

1990'ların sonlarında bir grup Rus bilim insanı, bir anne tavşan ve yeni dünyaya getirdiği sekiz yavrusuyla bir deney yaptılar.

Halil İbrahim Sert Yazdı: Acımadığınız O Can Taşıyan Var Ya? O Bir Ananın Ciğeri!

1990'ların sonlarında bir grup Rus bilim insanı, bir anne tavşan ve yeni dünyaya getirdiği sekiz yavrusuyla bir deney yaptılar.

Deney, vücudun ürettiği biyo-elektrik enerjisinin hücreler arası akışıyla oluşan manyetik alanın psikokinetik etkilerini incelemenin bir parçasıydı.

Anne tavşan kıyıda bir yerde, sekiz yavrusu ise denizin derinliklerine doğru yola çıkmaya hazır bir denizaltının içerisindeydi.

Anne tavşana uyutucu bir ilaç enjekte edildi, sonra tansiyonunu, kan şekerini, adrenalinini ve diğer biyokimyasal parametrelerini ölçen bir cihaza bağlandı. Anne tavşan uyumaya başladı.

Denizaltının motorunu çalıştırmadan, bilim adamları yavrulardan birinin boğazını kestiler. Yavru tavşan öldüğü anda, deniz kıyısındaki bilinçsiz uyuyan annenin kan şekeri ve adrenalin hormonunda artış gözlemlendi.

Denizaltının motoru çalıştırıldı ve denizaltı bir kaç km uzaklaşınca, ikinci yavru tavşan öldürüldü, o anda annenin parametreleri daha da düzensizleşti. Yüz km sonra üçüncü yavru ve yüzlerce km sonra diğer yavrularını da öldürdüler.

Her defasında, uyuyan anne tavşan daha fazla tedirgin, daha fazla huzursuz tepkiler verdi.

Sekizinci yavrusu öldürüldüğünde anne tavşan birden kendine geldi ağlamaya başladı, yüksek tansiyon, kan şekeri ve adrenalin değerleri daha da düzensizleşti ve sonra anne tavşan aniden öldü.

Deneyin sonuç cümlesi “Anne yüreği bu, dayanır mı hiç?” olmalıydı lakin, bilim adamları deneyin sonucunu şöyle ifade ettiler; “Bir hayvan için doğru olduğu kanıtlanan şey, aynı zamanda insan için de geçerlidir...”

Esed rejimi (Baba Hafız Esed), 1982 yılında Hama'da on binlerce insanı katletti.*

1988 yılında Halepçe katliamında 6 bin insan zehirli gazla öldü, 15 bin kişi yaralandı.

Bosna-Hersek'te 1992'de başlayan savaşta 110 bin kişi öldü. Acımasızca kurşuna dizilen insanların video görüntüleri hâlâ gözümüzün önünde.

ABD 2003 yılında Irak'a sözde demokrasi götürmek için başlattığı saldırılarda 1 milyon insanı katletti, tecavüzler, işkenceler dün gibi.

9. yılına giren Suriye savaşında yüzbinlerce insan hayatını kaybetti, milyonlarcası yerinden yurdundan oldular.

Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde bir cuma günü iki camiye düzenlenen saldırıda 50 kişi öldük.

Ve daha niceleri...

Ne çok ölmüşüz ve ne çok ölmüş anneler!

Ölen her insan, bir annenin üzerine titrediği yavrusu değil mi, büyümüş olmak bunu hiç bir devirde değiştirmedi.

Binlerce yavrusu öldürülmüş bir ana coğrafyanın acıları içine doğduk ve büyümek gittikçe çoğalan bir yüke dönüşüyor.

Adeta, deneyin sonuç cümlesinin sağlamasını yapmak istercesine tek tek, bazen şehir şehir öldürüyorlar bizi, kimimizi hemen annemizin yanı başında, kimini uzakta, kimini daha da uzakta.

Babası ölmüş çocuklar coğrafyası şimdi ülkem.

Kenar mahallelerde, hayatta kalmış yetim yavrulara tutunan annelerin hürmetine dönüyor dünya, buna eminim.

Anneler daha sıkı sarıyorlar bebekleri kundaklara, daha sıkı sıkıya kapatıyorlar yüzlerini, bebekler “bunca acıya bir de ben tuz biber olmayayım” der gibi, her şeyin farkındaymış gibi ağlamıyorlar sanki.

Daha çok siyah giyiniyor anneler.

Bir anne suskunluğu kaplıyor zamanı; çok incinmiş, çok ağlamış, çok ölmüş, çok kaybolmuş, çok çaresiz bir anne suskunluğu…

Şşşt! Siz de susun!

(*) Hama katliamı sonucunda ölenlerin sayısı kesin değildir, çeşitli kaynaklara göre 7,000 ile 35,000 arasında değişmektedir. Olaylardan hemen sonra bölgeye gelen İngiliz gazeteci Robert Fisk ölü sayısını en fazla 10 bin olarak tahmin ederken,[1] New York Times gazetesi ölü sayısının 20 bine kadar olabileceğini tahmin etti.[2] Amerikalı gazeteci Thomas Friedman'a göre ise Rıfat Esed 38,000 kişinin yaşamını kaybettiğini açıkladı. Suriye İnsan Hakları Komitesi'nin rakamlarına göre ise ölülerin sayısı 30,000 ile 40,000 arasındadır.(Kaynak; Wikipedia