DÜNYA
Giriş Tarihi : 21-09-2019 12:00   Güncelleme : 26-09-2019 09:55

Mısır halkı, Sisi'ye karşı ayaklandı, Yüz binler sokağa indi

Mısır’da devam eden Sisi karşıtı eylemlere katılım sayısı her geçen saniye artıyor. Şimdiden 10 ile sıçrayan gösterilerde, “Özgürlük,adalet, Sisi artık yeter” sloganları atılıyor ve darbeci Sisi’nin posterleri yakılıyor.

Mısır halkı, Sisi'ye karşı ayaklandı, Yüz binler sokağa indi

Mısır halkı, başta başkent Kahire’de olmak üzere çeşitli şehirlerde Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’yi protesto için sokaklara döküldü.

Yeni Şafak gazetesinin haberine göre: Protestocular, “Özgürlük, adalet, tek halk tek ordu, Sisi artık yeter” sloganları atarak Sisi’nın istifasını istedi. Öte yandan halk ‘Arap Baharı’nın en önemli simgelerinden olan Tahrir Meydanı’na yürüyor.

Darbeci Sisi'ye karşı yüz binler tek yürek oldu
 

Muhammed Mursi'yi kanlı bir darbe ile indirip Mısır'ı Batılı güçlerin sömürgesi haline getiren darbeci Sisi'ye karşı yüz binlerce Mısırlı harekete geçti. Rejim aleyhine sloganlar atan yüz binlerce kişi sokağa döküldü. Kahire'de başlayan gösteriler ülke geneline yayılıyor. Mısırlı iş adamı Muhammed Ali, darbeci Sisi ve generallerinin kendisine verdikleri ihalelerle yolsuzluk yaptıklarını belirtmesi üzerine sağduyulu vatandaşları, Sisi'nin uyguladığı zulme karşı sokağa çıkmalarını istemişti.
 

İspanya’da yaşayan Mısırlı iş adamı Muhammed Ali, Sisi’yi yolsuzlukla suçlayarak halkı sokağa çağırmıştı. Ali'nin çağrısına cevap veren Mısırlılar darbeci Sisi'yi indiresiye kadar durmayacaklarını söylüyorlar.

Sisi'yi tutuklayın!
 

Sosyal medyadan yayınladığı videoda Muhammed Ali, halkın korku duvarını aşıp meydanları doldurması gerektiğini belirterek, "bu ilk adım, devamı gelecek" dedi.Muhammed Ali aynı zamanda Savunma Bakanlığı'na da çağrı yaparak "Sisi'yi tutuklayın" mesajını verdi.

Gösteriler şimdiden 10 şehre sıçramış durumda
 

Mısırlı gazeteci Ahmed Yusuf'un, paylaştığı bilgilere göre Sisi karşıtı eylemlerin yapıldığı şehirlerin listesini şöyle:

Kahire, İskenderiye, Süveyş, Menya, Beni Süveyf, El Mahalla, Kafr El-Zayat, Mansoura, El Şarkiye.