FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 21-09-2019 09:57   Güncelleme : 21-09-2019 09:57

Gazze Şeridi’nin Doğusunda Gerçekleştirilen“Lübnan Kampları Cuması” Gösterilerinde Onlarca Kişi Yaralandı

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında 20 Eylül Cuma ikindiden sonra Gazze Şeridi’nin doğusunda düzenlenen gösterilere işgal güçlerinin ateş açması sonucu onlarca kişi yaralandı.

Gazze Şeridi’nin Doğusunda Gerçekleştirilen“Lübnan Kampları Cuması” Gösterilerinde Onlarca Kişi Yaralandı

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında 20 Eylül Cuma günü ikindiden sonra Gazze Şeridi’nin doğusunda düzenlenen gösterilere işgal güçlerinin ateş açması sonucu onlarca kişi yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu 48’i gerçek mermiyle olmak üzere 74 kişinin yaralandığını, 75’inci Cuma gösterilerinde ayrıca iki gönüllü ilk yardım görevlisinin yaralandığını bildirdi.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti yayınladığı bildiride, Filistinlileri Sabra ve Şatilla katliamının yıldönümünde “Lübnan Kampları Cuması” gösterilerine katılmaya davet etti.

Bugünkü gösterilerde Lübnan’daki Filistinli mültecilerin onurlu bir şekilde yaşamaya hakları olduğunun vurgulanacağı belirtilen bildiride, Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetlerinin her türlü engele rağmen devam ettiği kaydedildi.

Heyet, işgal güçlerini göstericilere ateş açmaması yönünde uyararak, Arap ve İslam ülkeleri liderinden de Gazze Şeridi’ne uygulanan haksız ablukanın kırılmasını ve Gazze halkının sıkıntılarına son verilmesini sağlamalarını istedi.

Gazze halkı 30 Mart 2018’den bu yana Büyük Dönüş Yürüyüşü faaliyetleri kapsamında Gazze Şeridi sınırında gösterilerini sürdürüyor.

Gazze Şeridi'nin beş vilayetinin doğu bölgelerinde sınıra yakın noktalarda kurulan dönüş kamplarında toplanan Filistinliler barışçıl bir şekilde gösteri yaparken, işgal güçleri de silahsız göstericilerin üzerine ateş açmaya devam ediyor.

Filistin Enformasyon Merkezi