ANALİZ
Giriş Tarihi : 20-09-2019 12:00   Güncelleme : 20-09-2019 12:00

Vedat kahyalar Yazdı: İslam Ümmeti Entellektüel Alanını Oluşturmalıdır

Uzun zamandan beri içe kapanmış, ırksal, dinsel, mezhepsel ,grupsal... kendi sorunlarının üstesinden gelemeyen İslam ümmeti, toparlanmalı, üzerindeki ölü toprağını atmalı ve aslında yabancısı olmadığı bağımsız, bilgi üretiminin önünü açmalıdır.

Vedat kahyalar Yazdı: İslam Ümmeti Entellektüel Alanını Oluşturmalıdır

Uzun zamandan beri içe kapanmış, ırksal, dinsel, mezhepsel ,grupsal...  kendi sorunlarının üstesinden gelemeyen  İslam ümmeti, toparlanmalı, üzerindeki ölü toprağını atmalı ve aslında yabancısı olmadığı bağımsız, bilgi üretiminin önünü açmalıdır.

Bir zamanlar; bilgi üreten, tartışan, geliştiren alimlerin, elini öpen, onları;  ülkelerinin ışığı ,rehberi, yol göstericisi gibi gören siyasal güç merkezlerinin bu günkü temsilcilerinin bu örnekliğe dönmelerinin zamanı geldi de geçiyor bile.

Kuran bizim güncel sorunlarımızın hangisine, ne oranda karşılık veriyor ?

Bugün, Kuran'ın 21 yüzyılın sorunlarına çözümler üretemediğini mi zannediyorsunuz?

Dünya 121.nci yüzyılı da yaşasa Kuran diridir. Ondan çözümler, çıkarımlar yapacak olan alimler yetişsin yeter ki.

Kitaplar peygamberlere indi, alimlere emanet edildi.

Neredesiniz ey islam alimleri?

Neredesiniz Ibni Haldun'un evlatları, İbni Rüşd'un çocukları?

Eğer eğitim sistemi, yeni Biruni’ler, İbni Rüşd’ler, İbni Haldun’lar ,Fuat Sezgin’ler ortaya çıkaramıyorsa bu bizim için en önemli sorun olmalıdır .Bu alanda yapılacak yeni arayışları islam medeniyetinin geleceğini şekillendirmenin başlangıcı olacaktır.

Bunun için siyaset dünyasının yön vericilerinin, güçlü irade koymaları şarttır.

Eğitim kurumlarından oluşturulacak  az sayıda birimde bile bu çalışma önemli başarılara yol açar . Bunun yolu; farklı seslere tahammül , kısıtlamanın azlığı, araştırma olanaklarının ,yabancı dil eğitiminin sonuna kadar açılmasıdır. Farklı ülkelerdeki yayınların takibi , alimlerin davet edilerek eğitim kurumlarımızın desteklenmesi , geziler, yurt içi ve yurt dışı organizasyonlar ,yapılan toplantılara katılımların sağlanması, makale ve yayın desteği …

İnanıyorum ki 20 yıllık bir çaba ve çalışma ile, dünya çapında çözümler sunabilen entelektüellerimiz/alimlerimiz  olacaktır. Zaten bunun için potansiyelimiz fazlasıyla var. Desteklerle, verilecek motivasyonlarla İslam dünyasına örnek bir model sunabiliriz.

yazının tamamını okumak için tıklayın