ANALİZ
Giriş Tarihi : 18-09-2019 09:17   Güncelleme : 18-09-2019 09:17

Abdulkadir Selvi: Erdoğan, kutuplaştırıcı siyaset tarzından kucaklayıcı siyaset tarzına yöneldi

İttifak sisteminin getirildiği başkanlık sisteminde kutuplaştırıcı değil, kucaklayıcı sistem ön plana çıktı. Yeni sistemin özü yüzde 50 artı 1’e dayanıyor.

Abdulkadir Selvi: Erdoğan, kutuplaştırıcı siyaset tarzından kucaklayıcı siyaset tarzına yöneldi

Abdülkadir Selvi, Hürriyet gazetesinde yayımlanan  yazısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'kutuplaştırıcı siyaset tarzından kucaklayıcı siyaset tarzına yöneldiğini' iddia etti.

Abdülkadir Selvi, "Kabineden önce Erdoğan’ın siyaset tarzı değişiyor" başlıklı yazısında Türkiye siyasetinin içerisinde bulunduğu ittifak ortamı gereği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'siyaset tarzında değişiklikler meydana geleceğini' öne sürdü. 

İşte o yazının ilgili bölümü:

Dikkatlerden kaçıyor ama asıl başka bir değişiklik var. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın siyaset yapma tarzı değişiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan daha çok kutuplaştırıcı tarzı benimserdi. En fazla oyu alanın seçim kazandığı parlamenter sistemde seçim kazanmaya yetiyordu. Ancak ittifak sisteminin getirildiği başkanlık sisteminde kutuplaştırıcı değil, kucaklayıcı sistem ön plana çıktı. Yeni sistemin özü yüzde 50 artı 1’e dayanıyor. Bir oy altın hisse değerinde. Yerel seçimlerde muhalefet, ittifak sistemiyle İstanbul ve Ankara’da belediye başkanlıklarını AK Parti’nin elinden aldı.

Erdoğan’ın bu konuda bir tercih yaptığı anlaşılıyor. Küçük küçük işaretler var. Henüz Erdoğan’ın yeni dönemdeki yaklaşımı diyemiyorum. Çünkü küçük belirtiler, yeni siyaset tarzını izah etmeye yetmiyor. O yüzden bir süre daha izlemek gerekiyor.

"CHP’li belediye başkanlarıyla yapılan toplantı bunun başlangıcıydı. CHP’li bir belediye başkanı, “Bakanlar Kurulu üyelerini karşımıza dizdi. Başkanların ne sorunu varsa not alacaksınız, çözeceksiniz dedi. Başka ne bekleriz” demişti. Erdoğan’ın iktidar, muhalefet ayrımı yapmadan tüm belediye başkanlarını davet etmesi kamuoyu tarafından da olumlu karşılandı. Erdoğan bir adım daha attı. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile bir araya geldi. Karamollaoğlu “Ucu açık bir görüşmeydi. İki saat konuştuk. Üç saat de sürebilirdi” dedi. Erdoğan’ın daha önceki görüşmelerinden farklı bulduğunu söyledi. 30 Ağustos resepsiyonunda İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile sohbeti de bu zincire eklemek gerekiyor.

Bu adımların siyasi sonuçları ileride görülecek."