KÜLTÜR-SANAT
Giriş Tarihi : 15-09-2019 17:43   Güncelleme : 18-09-2019 09:32

Türkiye’de Atasoy Müftüoğlu’nun “Umut Ve Sorumluluk” kitabı okundu, okunuyor…

Türkiye'nin farklı illerinde genellikle her ayın ilk pazarı yapılan etkinlik İstanbul’da 15. Eylül 2019 Pazar günü yapıldı.

Türkiye’de  Atasoy Müftüoğlu’nun “Umut Ve Sorumluluk” kitabı okundu, okunuyor…

Üstad Atasoy Müftüoğlu’nun Tavsiye ettiği kitaplar okunarak Mütalaası yapılan Entelektüel Bilinç İşçiliği etkinliğinde Eylül ayında Atasoy Müftüoğlu’nun “Umut Ve Sorumluluk” kitabı okundu okunuyor...

Türkiye'nin farklı illerinde genellikle her ayın ilk pazarı yapılan etkinlik İstanbul’da 15. Eylül 2019 Pazar günü yapıldı. 

İstanbul Entelektüel Bilinç İşçiliği Mütalaa grubu “İslamcılık” söyleşisine yoğunlaşarak “Umut Ve Sorumluluk”  kitabının Mütalaasını gerçekleştirdi.

Umut ve Sorumluluk, siyasî ve kültürel meselelere titizlikle eğilen Atasoy Müftüoğlu’nun eleştirel merakını diri tutmasının yanında eleştirel mesafesini korumasının hâsılası olan söyleşileri içeriyor.

Kitapta son yıllarda bütün dünyada politika analizlerinde sıkça kullanılan, neoliberalizm, popülizm, emperyalizm, seküler kesinlikler, postkolonyalizm gibi kavramlara da atıflar söz konusu.

Meseleler genellikle İslâm dünyasının karşı karşıya kaldığı sorunlarla birlikte tartışılıyor. Metinlerde, bir tarih felsefesine sahip olarak umutlu olmanın değeri; zihinsel sömürge durumundan kurtulmanın gerekliliği; neonurculuk eleştirisi; dünyada ve Türkiye’de İslâmcılık bağlamındaki gelişmeler öne çıkıyor. Her halükârda söyleşiler, yirmi birinci yüzyılın ilk çeyreğinin politik altüst oluşlarını anlamlandırmaya çalışmanın ötesine uzanan bir bakışa sahip.

Üstad Atasoy Müftüoğlu, büyük umutların gerekli kıldığı dünya görüşünü, politik anlayışı, “ruhu” anlamaya çalışırken herkesi sorumluluk almaya davet ediyor.

Değişik tarihlerde farklı bağlamlarda yapılan söyleşiler farklı deneyimlere bakarak, canlı bir örneklemin içinden konuşuyor. Bu haliyle Umut ve Sorumluluk, şimdinin gerçekliklerini ciddiye alarak dönüştürme çağrısı niteliğinde.