SİVİL TOPLUM
Giriş Tarihi : 12-09-2019 23:22   Güncelleme : 12-09-2019 23:22

Fidan Güngör'ün Kaçırılmasının Üzerinden 25 Yıl Geçti.

Kanaat önderi, araştırmacı-yazar Fidan Güngör ile Sabahattin Talayhan’ın kaçırılıp kaybedilmesinin üzerinden 25 yıl geçti.

Fidan Güngör'ün Kaçırılmasının Üzerinden 25 Yıl Geçti.

Kanaat önderi, araştırmacı-yazar Fidan Güngör ile Sabahattin Talayhan’ın kaçırılıp kaybedilmesinin üzerinden 25 yıl geçti.

11 Eylül 1994 tarihinde kurulan bir komployla kaçırılmışlardı. Bu süre zarfında ne ölü, ne de sağ olarak kendilerinden haber alınabildi. Fidan Güngör ve Sabahattin Talayhan'ın kaçırılmaları halen aydınlatılamamış karanlıkta bırakılmış operasyonlar arasında yerini almıştır.

Güvenlik bürokrasisi ve güçleri vatandaşını koruma yükümlülüğünü bu olayda yerine getir(e)memiştir.

Fidan Güngörü devlet ile irtibatlı kişilerin kaçırdığı iddiası, etkin bir şekilde soruşturularak, sorumluların ortaya çıkarılması ve cezalandırması hukukun ve adaletin gereğidir.

1990’lı yıllarda  kaçırılarak kaybedilen, cesetleri bile sevenlerinden esirgenen, yüzlerce aile bulunmaktadır.

Bütün bu olaylarda devlet görevlileri, yaşam hakkı ile ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediği gibi, öldürülen vatandaşları ile ilgili olarak, etkin bir soruşturma iradesi de ortaya konmamıştır. Bu durum, toplum vicdanında kanayan bir yara  olarak durmaya devam etmektedir.

Şimdi yapılması gereken; 1990’lı yılların başlarından itibaren, başta Fidan GÜNGÖR olmak üzere tüm kayıplar ve öldürülenlere ilişkin, TBMM bünyesinde kurulacak bir komisyon tarafından gerekli inceleme ve tespitlerin yapılarak, sonuçların kamuoyu ile paylaşılması ve yargıya intikal ettirilmesidir. 

Bu hukuki sorumluluklar yerine getirilmediği sürece devlet kurumları zan altında kalmaya devam edecektir.

Kamuoyuna saygıyla arz ederiz.

MAZLUMDER ADANA ŞUBESİ