ANALİZ
Giriş Tarihi : 02-09-2019 09:55   Güncelleme : 02-09-2019 09:55

Murat Nazlı Haftanın Analizini Yaptı: Türkiye ve Sorunlar Yumağı...

Suriye konusu gündemden düşmezken, Keşmir sorunu, İran’a uygulanan ambargo ve ABD yaptırımları, Filistin direnişi ve işgalci İsrail’in zulmü dünya basınında yer almaya devam ediyor.

Murat Nazlı Haftanın Analizini Yaptı: Türkiye ve Sorunlar Yumağı...

Bir haftayı daha geride bıraktık.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Suriye konusu başta olmak üzere dış politika ve güvenlik konularını Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmek için Rusya’ya gitti. 

 

   Suriye konusu gündemden düşmezken, Keşmir sorunu, İran’a uygulanan ambargo ve ABD yaptırımları, Filistin direnişi ve işgalci İsrail’in zulmü dünya basınında yer almaya devam ediyor.

 

   Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan ve ikili ilişkilerin giderek güçlendiğini belirten Putin, Suriye sınırında güvenli bölge kurulmasına yönelik çabaları desteklediklerini söyledi.

 

   Ortak basın toplantısında iki ülke ilişkilerinin giderek daha da güçlendiğini belirten Putin, eylül ortasında Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yapacakları üçlü zirve için Ankara'yı ziyaret edeceğini de doğruladı. (1)

 

   Putin, Türkiye'nin güvenli bölge girişimi konusunda "Suriye'nin toprak bütünlüğü açısından olumlu bir adım" yorumu yaptı (2)

 

   Yapılan ziyaret sonrasında ortaya çıkan şu ki Putin, Erdoğan ve Ruhani’nin 16 Eylül’deki Ankara zirvesine kadar Suriye’deki statüko bir nevi dondurulacak. (3)

 

   Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Norveçli mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından önemli açıklamalarda bulunarak, Türkiye’nin Suriye’den çekilme şartlarını açıkladı. (4)

 

   Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Dmitriy Polyanskiy, Suriye ordusu ne zaman sahada avantaj elde edip teröristleri sıkıştırmaya başlasa, Batı ülkelerinin askeri operasyonların durdurulması çağrısı yaptığını söyledi. Teröristlerin Batı için aniden ‘masum bebeklere’ dönüştüğünü belirten Polyanskiy “Onları kurtarmayı başaramayacaksınız” dedi. (5)

 

   Suriye'nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi ise yaptığı açıklamada, ülkedeki sorunların tek çözüm yolunun terörizme destek veren ülkelerin desteğinin durması olduğunu belirtti.

 

   Mehr Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Beşar Caferi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye konulu oturumunda yaptığı konuşmada, Suriye halkının çektiği acılara son vermenin tek yolunun, terörizme destek veren ülkelerin teröristlerini Suriye'den çekmeleri olduğunu söyledi. (6)

 

   ABD Başkanı Donald Trump, sene başında Suriye’den çekileceklerini açıklamıştı. Buna rağmen ABD, Suriye’de terör örgütü YPG/PKK işgalindeki bölgedeki üslerine yaklaşık 60 tır’la lojistik destek amaçlı yeni sevkiyat gerçekleştirdi. ABD, çekileceği yerde daha da fazla yerleşiyor! (7)

 

    Diplomatik ilişkilerde bunlar yaşanırken sınır hattının her iki yakası da hareketliliğini koruyor. Türkiye bölgeye hergün yeni bir askeri sevkiyat yaparken, sınırın Suriye kesiminde ise Türkiye aleyhine sloganlar atılmaya başladı.

 

   Rusya destekli Suriye ordusunun İdlip'te devam eden operasyonları ve Türkiye'nin etkisizliği karşısında yüzlerce kişi “Hain, hain, hain; Türk ordusu hain”, “Halk rejimin devrilmesini istiyor” sloganlarıyla Reyhanlı'ya doğru yürüdü. Jandarma ise sınırı geçenlere gaz bombaları ile karşılık verdi. (8)

 

   Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise Suriye Ordusu'nun İdlib'de yürüttüğü operasyonlara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 

 

   Bakan Akar, "İdlib’de personelimize zarar gelirse meşru müdafaa hakkımızı kullanırız" ifadelerini kullandı. 

 

   Bu hafta içi Suriye'nin İdlib bölgesinde bulunan TSK'nın on numaralı gözlem noktasına Suriye veya Rusya güçleri tarafından bir saldırı düzenlendiği iddia edilmiş, iddialar AA tarafından yalanlanmıştı. (9)

 

   Suriye'nin Birleşmiş Milletler daimi temsilcisi Beşar Caferi ise ülkedeki sorunların tek çözüm yolunun terörizme destek veren ülkelerin desteğinin durması olduğunu belirtti.

 

   Mehr Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Suriye konulu oturumunda yaptığı konuşmada Caferi, Suriye halkının çektiği acılara son vermenin tek yolunun, terörizme destek veren ülkelerin teröristlerini Suriye'den çekmeleri olduğunu söyledi. (10)

 

   El-Ahbar gazetesinde yer alan habere göre, Lübnan Hizbullah Hareketi Genel Sekreteri Seyyid Hasan Nasrallah, Aşura organizasyonunu tertipleyen heyet ile yaptığı görüşmede; İsrail'in Beyrut'un güney banliyölerine saldırılarına karşılık vereceklerini söyledi.

 

   Hasan Nasrallah, İsrail'e seslenerek, "Rahat uyuyun. bugün karşılık vermeyeceğiz. 6 kişinin şehit olmasına neden olan Kuneytire'ye yönelik saldırıda 10 gün bekledik. Şimdi de acelemiz yok. Bu yüzden hazır olun." uyarısında bulunarak işgalci rejimi tehdit etti. (11)

 

   Her taraf adına araştırmacı/yazar Talip Özçelik, Filistin İslami Cihat Hareketi Dış ilişkiler Sorumlusu Ali Ebu Şahin ile görüştü.

   İslami Cihat Hareketi, Filistin İslami Direniş Hareketi- Hamas gibi köklerini İhvani Muslimin Hareketi’nden alan Sünni fakat devrimci bir hareket.

 

   Merkezi Gazze'de olan Cihad Hareketi, Hamas ile birlikte hareket etmelerine rağmen demokratik seçimlere katılma ve kimi siyasi konularda Hamas’dan ayrılıyorlar. 

 

   Hareket, Filistin'in kurtuluşunun demokrasi, seçim ve Batılı yöntemlerle değil sadece mukavemet-direniş ve İslami mücadele ile mümkün olacağını söylüyorlar.  (12)

 

   İşgalci İsrail rejiminin başta Filistin olmak üzere İslam coğrafyasındaki zulüm ve fitneleri her geçen gün yoğunlaşırken, içimizdeki bazı ‘Siyon’ kafalılar ise açıktan Türkiye-İsrail yakınlaşmasını savunabiliyor.

 

   Posta Yazarı Hakan Çelik, skandallarla dolu olan son yazısında Doğu Akdeniz’deki gerilimi gündem yaparak beynindeki pislikleri kalemiyle medyaya boşalttı. (13)

 

   İşgalci rejim İsrail’in Siyonist Başbakanı Benyamin Netanyahu ise mevkidaşı Narendra Modi ile iki yeni anlaşma yapmak için önümüzdeki günlerde Hindistan'a gidecek.

 

   İsrail Yayın Şirketi ise "Netanyahu'nun, 17 Eylül'de yapılacak İsrail seçimlerinden sekiz gün öncesine tekabul eden 9 Eylül'de Hindistan'ı ziyaret etmesi bekleniyor." şeklinde bir açıklama yaptı.

 

   Filistin halkına kan kusturan işgalci rejim İsrail, silah satmak ve işbirliğinde bulunmak için Keşmir’in özel statüsünü ortadan kaldıran ve Müslümanların çoğunlukta olduğu bu bölgeye onlarca yıldır işgal ve zulüm uygulayan Hindistan ile işbirliği içinde. (14)

 

   Pakistan, geçtiğimiz günlerde Cammu Keşmir eyaletinin özel statüsüne son veren Hindistan'a meydan okumuştu.  Pakistan’ın bağımsızlık günü kutlamaları için düzenlenen törende konuşan cumhurbaşkanı Arif Alvi, ise Hindistan’ın uluslararası hukuku ihlal ederek Cammu Keşmir’in statüsünü kaldırmasını kınadıklarını açıklamıştı. (15)

 

   Yorumculara göre Keşmir bölgesindeki çatışma ABD-NATO ikilisinin Rusya-İran-Çin cephesine karşı savaş planın bir parçası. (16)

 

    İsrail ve ABD’deki Neocon - Siyonist – Evanjelist derin devlet, veya müesses nizamın maksadı, İran’ı devirmek. Bu tehlikeli siyaset sonucu İran ile birlikte Türkiye de hedefte. (17)

 

   Bu haftaki Tahran Cuma Namazı, Ayetullah Ahmed Hatemi'nin imamlığında eda edildi. Cuma Namazı hutbelerinde konuşan Ayetullah Hatemi, gündemdeki son gelişmelere dair bazı önemli açıklamalarda bulundu.

 

   ABD’nin terörle mücadele tutumunu eleştiren Ayetullah Hatemi, "Amerikalılar terörizmi kurduğunu itiraf ediyorlar. Trump'ın seçim kampanyası sırasında Clinton ile Obama yönetiminin terör örgütü IŞİD'i yarattığını söylediğini gördünüz. Taliban da Amerikalılar tarafından yaratılmıştır. Tüm terör örgütleri bir şekilde onlara bağlı, ancak gülünç olan şu ki terörle mücadele ettiklerini öne sürüyorlar.” dedi.

 

ABD ile müzakere konusuna da değinen Ayetullah Hatemi, 

 

   “Devrim Lideri’nin dediği gibi, ABD ile müzakere olmayacak, yetkililer ve halk bu konuda hemfikir. Sözünü tutmayanlarla müzakere akıllıca değil. Cumhurbaşkanı Ruhani de Amerikalılarla müzakere etmek için çılgın olmadığımızı söylemişti. Baskı altındaki müzakere teslim olmak demektir. Hz. İmam Hüseyin’e (a.s) inanan İran halkı bu zilleti asla kabul etmeyecektir.” İfadesini kullanarak Cuma namazından ABD’ye meydan okudu. (18)

 

   İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mohammad Cevad Zarif ise resmi temaslarda bulunmak üzere gittiği Çin’de  CCTV kanalına yaptığı açıklamada, İran milletinin baskılara teslim olmadığı gibi tüm gücü ile ilerlemeye doğru adım attığını söyledi. (19)

 

   Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise ekonomik baskıların geçen sene ve Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planından (KOEP) çıktıktan sonra başladığını belirterek, ‘’KOEP’ten çıkmak ahde vefasızlık ve uluslararası kuralları çiğneme be ekonomik terörizmdir’’ açıklaması yaparak ABD yönetimi ve Başkan Donald Trump’ı hedef aldı. (20)

 

   İki ülke arasındaki tansiyon giderek artarken, İran makamları ABD’ye mesaj vermeye devam ediyor. 

 

   İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, yerli üretimleri uzun menzilli hava savunma sistemi Baver 373'ün, ABD yapımı Patriot PAC-3'ten başarılı olduğunu ileri sürdü.

 

   İran yerel medyasına göre, Tahran'daki savunma sanayisi fuarını ziyaret eden Bakıri, İran'ın yerli üretimi Baver 373 hava savunma sisteminin, ABD yapımı Patriot PAC-3 sisteminden daha yüksek kabilliyette ve birçok konuda daha başarılı olduğunu iddia etti. (21)

   Dış haberler bu kadar yoğun ve tansiyon yüksek devam ederken iç haberlerde de kayyum polemiği bitmek bilmiyor. 

 

    "Mart seçimleri geliyor. Bu seçimlerde de bu tür teröre bulaşmış olanlar, olur ya sandıktan çıkacak olurlarsa -öyle bekleyelim, şu olsun bu olsun yok- anında gereğini yapıp kayyum tayinleriyle yolumuza devam edeceğiz. Beklemek yok."

 

   Bu sözler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ait. Yerel seçimler öncesinde HDP’nin adayının kazanması durumunda kayyum atayacaklarını tam da bu sözlerle ilan etmişti.

 

   Dediği gibi de oldu; seçimle göreve gelen HDP'li Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanları kayyumla görevden alındı, yerlerine o kentlerin valileri atandı.

 

   Bu beklendik hamlenin Cumhur İttifakı tabanında olduğu kadar Millet İttifakı cephesinde yaratmış olduğu dip dalgası, aynı zamanda yeni dönemin de nasıl şekilleneceğinin habercisi olacak gibi görülüyor. (22)

 

   Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun seçim kampanyası boyunca sürdürdükleri, “Bizim adaylarımızı seçmezseniz kayyum atarız” anlamına gelen tehditlerine karşın, halk, iradesini bir kez daha açıkça ortaya koydu. 31 Mart’ta, “kayyuma hayır” anlamına gelecek biçimde, açık ara farkla, belediyeleri yeniden HDP’nin adayı olan belediye başkanlarına teslim etti.

 

 İşte İçişleri Bakanı Soylu, Diyarbakır, Van ve Mardin belediye başkanlarını görevden alıp yerlerine kayyum atayarak, bölge halkıyla inatlaşmaya girişmiştir. Üstelik halkın iradesine karşı “katmerli bir inatlaşma”dır bu. Çünkü bölge halkı, zaten bu belediyeleri “kayyum”dan alarak yeniden seçtiği belediye başkanlarına vermişti. Şimdi aradan beş ay geçmeden bir kez daha iktidar, halk iradesini tanımadığını ilan ederek, üç büyükşehirde valileri “kayyum” atamıştır.

 

 Halkın bu “katmerli inatlaşma”ya bundan sonra nasıl yanıt vereceğini kestirmek zor. Ama halkla inatlaşan siyasi partilerin ve hükümetlerin iyi sonuçlar almadığı insanlık tarihinin sayısız kez kanıtladığı da hayatın bir gerçeği olarak gözlerimizin önünde. (23)

 

  Türkiye bölgesinde ve sınırlarında yüksek tansiyonlu güvenlik  sorunları ile mücadele ederken, ülke içerisinde de ekonomik ve toplumsal sorunlarla yaşamaya devam ediyor. Bazı uzmanlara göre tıkanan sistem ve yorgun düşen AKP ve Erdoğan nedeniyle halk yeni bir çıkış umudu ve kurtuluş peşinde.

 

Kaynaklar:

 

1- http://www.on4haber.com/haber/erdogan-la-gorusen-putin-den-guvenli-bolge-aciklamasi/125093/

2- http://www.7sabah.com.tr/haber/46938/putinden-erdogan-idlib-mesaji-endiseliyiz-bolge-militanlar-icin-barinak-olmamali/

3- http://www.7sabah.com.tr/haber/47027/putin-dondurma-diplomasisi-idlibde-cozumu-kolaylastirir-mi-maxim-suchkov/

 

4- http://www.islamianaliz.com/h/74685/bakan-cavusoglu-turkiyenin-suriyeden-cekilme-sartini-acikladi

5- http://www.7sabah.com.tr/haber/47030/rusyadan-batiya-suriyedeki-teroristleri-kurtaramayacaksiniz/

6- http://www.7sabah.com.tr/haber/47011/caferi-suriye-sorunun-tek-cozumu-teroristlere-yardimin-kesilmesi/

7- http://www.7sabah.com.tr/haber/46816/abd-cekilmiyor-yerlesiyor/

8- http://sendika63.org/2019/08/idlipte-kacinilmaz-olan-gerceklesiyor-bombardimandan-kacanlar-hain-turk-ordusu-sloganlariyla-sinira-yuruyor-559571/

9- https://www.rasthaber.com/tr/haber/turkiye/bakan-akar-dan-kritik-idlib-mesaji-65729

10- https://www.rasthaber.com/tr/haber/bati-asya/suriye-de-tek-cozum-yolu-terorizme-verilen-destegin-durdurulmasidir-65717

11- http://www.on4haber.com/haber/nasrallah-tan-mesaj-hazir-olun-/125097/

12- http://www.ekrangazetesi.com/haber/17778/filistin-islami-cihad-hareketi-yetkilisi-iranin-filistin-direnisini-sartsiz-destekledigine-sahidim-bize-hicbir-zaman-sii-olun-demediler.html

13- http://www.ekrangazetesi.com/haber/17785/icimizdeki-siyon-kafalilar-turkiye-israil-yakinlasmasini-hala-savunabiliyor.html

14- http://www.ekrangazetesi.com/haber/17790/isgalci-isgal-rejimi-basbakani-benjamin-netanyahu-hindistana-silah-satmaya-gidiyor.html

15- http://www.7sabah.com.tr/haber/46525/pakistandan-hindistan-sonuna-kadar-savasmaya-haziriz-mesaji/

16- http://www.7sabah.com.tr/haber/41072/kesmirde-abd-nato-plani-yururlukte-hedefte-rusya-iran-ve-cin-var/

17- http://www.7sabah.com.tr/haber/47035/supernato-devleti-israil-devrede-huseyin-vodinali/

18- https://www.rasthaber.com/tr/haber/bati-asya/abd-ile-muzakere-bir-cilginliktir-65741

19- http://www.7sabah.com.tr/haber/46990/zarif-iran-milleti-baskilara-boyun-egmez/

20- http://www.7sabah.com.tr/haber/46781/ruhani-koepten-cikmak-ahde-vefasizlik-ve-ekonomik-terorizmdir/

21- http://www.islamianaliz.com/h/74584/irandan-abdye-gozdagi-patriotlardan-daha-basarili

22- https://tr.euronews.com/2019/08/29/kayy-m-atamas-erdogan-n-b-plan-yd-erken-secimde-yeniden-baskan-olman-n-yolu-iyi-partiden-g

23- http://www.7sabah.com.tr/haber/46685/yine-kayyum-erdogan-ve-hukumetinin-halkla-inatlasma-israri-ihsan-caralan/