MAKALE
Giriş Tarihi : 30-08-2019 17:24   Güncelleme : 30-08-2019 17:24

Halil İbrahim Sert Yazdı: Sömürge Tipi Eğitim Kime Uygulanır?

İngilizler Hindistan'ı işgal eder etmez eğitim alanında değişiklikler yaparlar. Bunlardan en ilginç olanı ve dikkatimi çeken; öğrencilere Logaritma Cetveli'ni ezberletmeleri.

Halil İbrahim Sert Yazdı: Sömürge Tipi Eğitim Kime Uygulanır?

İngilizler Hindistan'ı işgal eder etmez eğitim alanında değişiklikler yaparlar. Bunlardan en ilginç olanı ve dikkatimi çeken; öğrencilere Logaritma Cetveli'ni ezberletmeleri.

“Canım ne var bunda?” demeyin. Logaritma Cetveli ezberlemesi mümkün olan birşey değil. Belirli bir mantıkta, birbirinin matematiksel katları şeklinde ya da bir diğerinden çıkarımlar yapılarak oluşturulmuş bir cetvel de değil.

Mühendislik fakültesinde katsayı, formül, cetvel ezberlemezsiniz, elinizin altında olur, gerek olduğunda açar bakarsınız.

Peki İngilizler, ezberlenmesinin pek de mümkün olmadığı bu cetveli Hintli öğrencilere neden ezberletti? Böylesine gereksiz bir bilgiyle bir nesli neden meşgul ettiler?

Aslında cevabı basit; “İşgali, sömürüyü düşünmesinler, zihinleri meşgul olsun ve hiçbir şeyi tam öğrenemesinler.” diye!

Hindistan örneğini okuyunca, bizlerin de eğitim hayatımız boyunca gereksiz, yığınla bilgiyle muhatap olmamız ve hiçbir şeyi tam öğrenememiş olmamız bana garip geliyor.

12 yıllık eğitimin neredeyse her döneminde dersini almamıza rağmen İngilizceyi öğrenemiyor, konuşamıyor oluşumuz bana garip geliyor.

Hatta kendi dil bilgimizi bile bir türlü öğrenemiyor oluşumuz, tarih bilincinden, dînî ve kültürel bilinçten yoksun bir bocalamayı yaşıyor oluşumuz bana garip geliyor.

Hindistan ve Mısır’ın kadim tarihsel geçmişine rağmen, bugünkü hâllerine bakınca, şu acı gerçekle de karşılaşıyorum; “Sömürgeciliğin en büyük etkisi, işgal edilen toplumun kendi iç dinamikleri üzerinden gelişememiş olmasıdır.”

Ne garip şey, aynaya bakıyormuş gibi hissetmek!

Sömürge, bir yanıyla korktuğumuz şeyin başımıza gelmesi ve bizi mahvetmesidir. Anadolu, sırf bu yüzden, bütün imkânsızlıklara rağmen, canı pahasına, korktukları şey başlarına gelmesin diye kurtuluş mücadelesi verdi.

Korktukları şeyse, milli ve manevi dinamiklerinin gözden düşmesi ve mahvolmasıydı.

Sonra ne olduysa oldu...

Size İngiliz filozof John Dewey'in Türkiye Maarif Raporu’ndan, tavsiyesiyle kurulan Köy Enstitüleri’nden, eğitimimizdeki Batı etkisinden ve daha birçok şeyden de bahsedecektim ama burada durayım...