DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-08-2019 06:45   Güncelleme : 03-08-2019 06:45

ABD’nin Hürmüz Boğazı'nın güvenliği için İran'a karşı önerdiği askeri misyona Almanya ve Japonya'dan red...

Japon gazetesi "Mainichi", Almanya’dan sonra Japonya’nın da ABD’nin Hürmüz Boğazı'nın güvenliği için oluşturulmasını önerdiği askeri misyona ‘hayır’ dediğini yazdı.

ABD’nin Hürmüz Boğazı'nın güvenliği için İran'a karşı önerdiği askeri misyona Almanya ve Japonya'dan red...

Japon gazetesi "Mainichi", Almanya’dan sonra Japonya’nın da ABD’nin Hürmüz Boğazı'nın güvenliği için oluşturulmasını önerdiği askeri misyona ‘hayır’ dediğini yazdı.

Japon gazetesi "Mainichi"nin diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, Japonya'nın savaş gemilerini Hürmüz Boğazı'nda kargo gemilerini korumak için göndermeyeceğini yazdı.

Öte yandan İspanyol gazetesi "El Confidencial" ise   İspanya'nın ABD'nin Hürmüz Boğazı'nda ortak askeri misyon önerisini reddettiğini yazmıştı.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Polonya'nın başkenti Varşova'da basına yaptığı açıklamada, "ABD tarafından sunulan ve planlanan misyona Alman hükümeti katılmayacak." ifadesini kullanmıştı.

ABD, Hürmüz Boğazı’nın güvenliğinin sağlanması için Almanya’dan resmi olarak askeri talepte bulunmuştu. İran İslam Cumhuriyeti'nin Hürmüz boğazında İki İngiliz tankeri alı koymasından sonra gelmişti bu talep.

Ancak Almanya bu talebi kabul etmemişti.