GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-08-2019 08:19   Güncelleme : 02-08-2019 08:30

Yemen'de Suudilerin Sivillere Saldırısını Kınamayan Dışişleri Bakanlığı Ensarullah'ın Askerlere Saldırısını Kınadı...

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, saldırılarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığının büyük üzüntüyle öğrenildiği belirtilerek, "Söz konusu saldırıları kınıyoruz." ifadesine yer verildi.

Yemen'de Suudilerin Sivillere Saldırısını Kınamayan Dışişleri Bakanlığı Ensarullah'ın Askerlere Saldırısını Kınadı...

Geçtiğimiz günlerde Suud ve destekçileri, Yemen'de bir pazar yerini vurmuş, onlarca kadın ve çocuk can vermişti. 

01.08. 2019 Perşembe günü  Ensarullah Suudi saldırısına misilleme olarak Yemen'in güneyindeki geçici başkent Aden'de bulunan El-Cela Karargahı'na Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) destekli Hizam el-Emni güçlerine bir saldırı düzenlemiş çok sayıda asker ölmüştü.

Türkiye Dışişleri bakanlığı bir açıklama yaprak Ensarullah'ın bu saldırısını kınadı. Açıklmada Suudi saldırılarına ve katliamlarına değinilmezken siyasi çözüm ve çatışmaların durdırulması çağrısı yapıldı.

İşte Dışişleri Bakanlığının internet sitesinde yayımlanan açıklama:

Yemen’in geçici başkenti Aden’de güvenlik güçlerini hedef alan saldırılarda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği ve yaralandığı büyük üzüntüyle öğrenilmiştir.

Sözkonusu saldırıları kınıyor, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, Yemen Hükümeti’ne ve kardeş Yemen halkına başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyoruz.

Yemen’deki krize siyasi çözüm bulunması için BM öncülüğündeki çabaların daha da önem kazandığı bir süreçte şiddetin devam etmesi endişe vericidir.

Taraflar arasındaki çatışmaların durdurulması, Yemen halkının ıstırabının bir an önce son bulması, ülkede huzur ve istikrarın tesis edilmesi en büyük temennimizdir.