SİVİL TOPLUM
Giriş Tarihi : 30-07-2019 16:06   Güncelleme : 30-07-2019 16:06

Adana Küçük Millet Meclisinde“Adana’da Spor Turizmi” tartışıldı..

Adana Küçük Millet Meclisinin Temmuz ayı konusu “Adana’da Spor Turizmi” İdi.

Adana Küçük Millet Meclisinde“Adana’da Spor  Turizmi” tartışıldı..

Adana Küçük Millet Meclisinin Temmuz ayı konusu “Adana’da Spor  Turizmi” İdi.

Adana Küçük Millet Meclisi toplantısında bir konuşma yapan Vedat Talaş;

“Aralık, Ocak, Şubat Adana'nın iklimi bulunmaz bir nimettir. Bu aylarda spor kulüpleri tarafından kafilelerle kamp yapılır. Türkiye’de 300 adet futbol takımının kampları başlar tek bir adres ver Antalya.

Türkiye için 300 takım, Rusya,Türki devletler, Estonya, Ukrayna,  İsveç, Norveç, İskandinav ülkeleri, Fransa, Almanya  Kulüp takımları  Aralık, Ocak, Şubat aylarında Antalya'da kamp yapar. Bu sayı 3.000 adet civarındadır. Antalya'ya bırakılan döviz 4 katrilyondur. Antalya alternatif olacak tek yer Adanadır. Hajduk Split 20 senedir aralıklarla Antalya'ya gelir. Adana'yı bilmedikleri için tek alternatifleri Antalya. Antalya’nın iklimi olumlu olmasına rağmen çevresel yönden dolayı kamp şartları olumlu olmuyor. Dağdan esen rüzgar ve denizden gelen şiddetli rüzgarlar olumsuz etkiler. Kışın yararlanabilecek en alternatifli yer Adana’dır.” Şeklinde konuştu.

Ayrıca Talaş; “Adana’da bilardo, golf, yamaç turizm alternatifleri çok olan bir şehir, gelen takımlarla Adana'nın ve Türkiye'nin tanıtımı yapılır” dedi.

Adana küçük Millet Meclisine katılıp söz alan diğer katılımcılar ise şunları söyledi;

Aladağ Belediye Başkanı Mustafa Akgedik:  Bolu ve İsviçre serinliğini kullandığı gibi Adana'da sıcağını kullanması gerekmektedir. İşletmelerin 360 gün çalışması için gerekli alternatiflerin  yapılması gerekir.

Antalya'da yazın spor turizmi kışın da kongre turizmi yapılmaktadır. Yumurtalık ve Karataş'ta sahillerinin harekete geçilmesi gerekiyor .

Spor turizminin haricinde diğer alternatiflerin de geliştirmesi gerekiyor .

İşletmelerin ayakta durması için Aladağ’da Kışın kar turizmi, yazın da tabiat turizminin gelişmesi  gerekiyor. Aladağ için çalışmalar yapılıyor. Sanat festivali yapıldı, kapalı alanda yapılması  için Sheraton otelde konferans verildi mekan yetersizliğinden dolayı otelde yaptık.

 0 rakımdan 3000 rakıma kadar olan ender yerdir Adana. 0 rakamdan 2000 metreye kadar yerleşim mevcuttur .

Turizm altyapısının gelişmesi gerekiyor. Ayrıca  eğitim, sağlık ve spor etkinliklerine Orman Bakanlığı tarafından yer tahsis edilmelidir” şeklinde konuştu.

Gazeteci Bekir Fevzi Yıldırım: “Adana sağlık turizmi için de çok uygun bir şehir. Spor turizmini Yaz sıcağı değil kış sıcağına indirgememiz gerekiyor. Milli takım maçları ve özel maçların yapılması gerekiyor” diye konuşta.

AĞSODİK başkanı Ayhan Binboğa: “Aladağ,Pozantı, Kızıldağ üçgeninde yürüyüş rotalarının belirlenmesi gerekiyor.  Spor  turizmi için; Sarıçam, Karaisalı, Akkapı ve Pozantı tarafında antrenman sahası gerekiyor.Portakal Çiçeği Festivaline gelen doğa sporları grupları bir ya da iki günlük yürüyüş  rotalar sormuştu, bunlarla ilgili alternatif çalışmaların yapılması gerekiyor” dedi.

1940 ADS Başkanı Zülfikar Çelik ise: “Bolu Gerede- Ankara  Kızılcahamam gibi yerlerde kamp yerleri vardır, Bolu'da kamp yapıyor  takımlar Kızılcahamam'da maç yapıyor .Otellerin  Standar sahası yok, var olanlarda küçük sahalar.

Yumurtalıkta, Ceyhan'da, Karaisalı Salbaş, Kozan'da futbol Sahaları mevcuttu. Adananın spor altyapısı geniş bir coğrafyada yaşıyoruz” diye konuştu.