DÜNYA
Giriş Tarihi : 11-07-2019 16:42   Güncelleme : 11-07-2019 16:42

Nijerya'da Şeyh Zakzaki'nin serbest bırakılması için protesto gösterileri sürüyor/ Nijerya Meclisi kapandı..

Nijerya İslami Hareketi Şeyh Zakzaki İçin Nijerya Meclisi önünde eylem yaptı. Eylemler sırasında çıkan olaylardan sonra Nijerya Meclisi kapandı.

Nijerya'da Şeyh Zakzaki'nin serbest bırakılması için protesto gösterileri sürüyor/ Nijerya Meclisi kapandı..

Nijerya Ulusal Meclisi, polis ile bir grup Nijerya İslami Hareketi (IMN) üyesi protestocu arasında çıkan çatışmalar sırasında çıkan olaylar üzerine kapatıldı.

Nijerya İslami Hareketi (IMN) üyesi Abdullahi Muhammed Musa’nın  Nijerya polisinin meclis binasına barışçıl bir şekilde meclise girmeye çalışan iki protestocuyu şehit ettiğini söyledi.

Polis kaynaklarından yapılan açıklamada, iki memurun ateşli silah ile bacaklarından vurulduğu ve altı memurun ise sopa ve taş kullanan kişiler tarafından yaralandığı iddia edildi.

Protestocular, Zakzaki ve hanımının serbest bırakılmalarına dair mahkemenin kararına rağmen serbest bırakılmamalarını  attıkları sloganlarla kınarlarken, onların serbest bırakılıncaya kadar gösterilerin devam edeceğini bildirdiler.

Nijerya İslami Hareketi (IMN) 2015'ten beri gözaltında olan liderleri Şeyh İbrahim Zakzaki'nin serbest bırakılması talebi ile düzenli aralıklarla Ulusal Meclis'in dışında protesto gösterileri organize ediyorlar.

İnsan hakları gruplarına göre Nijeryalı güvenlik güçleri, 2015 yılından bu yana büyük ölçüde barışçıl protestolara yanıt olarak grubun Nijerya İslami Hareketi (IMN) nin 400 üyesini şehit etti.

Polis kaynakları, Salı günkü olaylarda 40 protestocuyu tutukladıklarını söyledi. Meclis öğleden sonrası itibariyle kapalı tutulmaya devam etti. Bir bildiride, polis kuvveti “azgın göstericileri dağıtmak için asgari güç kullandıklarını” söyledi.

Görgü tanıkları, polisin protestoculara karşı göz yaşartıcı gaz kullandığını ve bölgeden duman görülebildiğini söyledi.

Mepa News/ parstoday