ANALİZ
Giriş Tarihi : 01-07-2019 08:29   Güncelleme : 03-07-2019 08:31

Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: Sevinç ve Hüzün Birarada

Okullar tatil ve havalar sıcak. İstanbul belediye seçimini ise CHP adayı Ekrem İmamoğlu kazandı ve insanlarımız ekonomik krize rağmen yaz tatili programları yapıyor.

Murat Nazlı Haftanın Analizi Yaptı: Sevinç ve Hüzün Birarada

Bir haftayı daha geride bıraktık.

Okullar tatil ve havalar sıcak. İstanbul belediye seçimini ise CHP adayı Ekrem İmamoğlu kazandı ve insanlarımız ekonomik krize rağmen yaz tatili programları yapıyor.

Yurtdışı haberlerde ise gündem İran’ın tüm bakılara rağmen ABD ambargosuna direnişi ve ABD İHA’sını düşürüşü konuşuluyor.

Gündeme düşen son haber ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump’ın görüşmesi.

Evet gündemi aylardır işgal eden olay İmamoğlu’nun belediye başkanlığı konusu. Başkanlığı tartışılan ve sonra da iptal edilen İmamoğlu 800 binden fazla bir farkla başkanlığı eski başbakan ve meclis başkanı AKP adayı Binali Yıldırım’a bırakmadı. (1)

Karar yazarı Mustafa Karaalioğlu, 23 Haziran İstanbul seçiminde alınan sonuçları değerlendirdiği yazısında "AK Parti tabanından CHP’ye ciddi oranda oy kaydığını" söyledi. (2)

Abdurrahman Dilipak’tan AKP’nin İstanbul belediye seçimini kaybedişi ile ilgili önemli ve bir o kadar da anlamlı bir yazı.

Yazısında Dilipak, “Biz İstanbul’u bugün kaybetmedik be Reis!” diye başlayan bir özeleştiri metni dolaşıyor sosyal mediada. Yazan adını da yazmış aslında. Ben küçük dokunuşlarla aynen yayınlıyorum. Aslında “Reis”e yazılsa da, Abdurrahim Karakoç’un “Ha Hasan’a, ha sana!” misali, AK Parti’deki bakanlara, milletvekillerine, il, ilçe başkanlarına, belediye başkanlarına, bunların bürokratlarına yönelik bir eleştiri. Hatta hepimize! O zaman “Dinle ey nefsim!” diyor. (3)

AK Parti'de hafta başından bu yana yapılan değerlendirmelerde, İstanbul seçimlerine yönelik ilginç tespitler gündeme geldi. Hem MYK'da hem de Cumhurbaşkanının başkanlığındaki diğer toplantılarda, İstanbul seçimlerinin kaybedilmesine yönelik nedenler tartışıldı. (4)

Geçen haftanın en çok konuşulan haberi ise kuşkusuz İran’ın düşürdüğü ABD İHA’sı ve çizilen Amerikan imajı oldu.

İran Kanal-1 televizyonunda bir programa konuk olan Binbaşı Mohammed Ali Hodabahş, İran Devrim Muhafızları tarafından düşürülen

Amerika’ya ait MQ4-C insansız casus uçağının Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Zafra hava üssünden havalandığını söyledi. (5)

ABD İHA’sını düşüren İran ABD’nin daha doğrusu saldırgan tutumu ve işgalci İsrail rejimine verdiği destek ile tanınan Başkan Donald Trump’ın karizmasını da çizmiş oldu. (6)

 Haberlerde İran ön plana çıkarken ABD Türkiye’ye İran düşmanı bir büyükelçi ataması yaptı. (7)

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya’da katıldığı G20 Liderler Zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında zirveyi değerlendirdi. Erdoğan, Trump ile görüşmesini değerlendirirken ‘Yaptırım olacağını sanmıyorum’ dedi. (8)

ABD Başkanı Donald Trump, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, Obama yönetiminden Patriot almak istedi fakat izin verilmedi. Obama döneminde Türkiye'ye adil davranılmadı." Diyerek haklı bir duruş sergilerken, kendisinin S-400 hava savunma sistemleri ile ilgili uyguladığı yaptırım konusunda haklı bir sebep açıklayamadı. (9)

Gündemi teşkil eden önemli bir yurtdışı haberi ise Nijerya’dan. Nijerya İslami hareket lideri şeyh İbrahim Zakzaki’nin yasa dışı tutuklanmasının üzerinden yaklaşık 3,5 yıl geçerken, herhangi bir mahkeme kararının olmamasına rağmen serbest bırakılmıyor. Son zamanlarda Zakzaki’nin sağlık durumunun gittikçe kötüleştiği de gelen haberler arasında. (10)

28 Haziran 1981 tarihi Muhammed Hüseyin Beheşti'nin şehadeti. Makamı cennet olsun. Dr. Şehid Beheşti'yi rahmetle anıyoruz...

53 yıl süren kısa ömründe bir kişinin tek başına yapmasının mümkün olmadığı nice işlere imza atan bir şahsiyet olan Beheşti’yi Coşkun Aytaş yazdı. (11)

Dr. Beheşti olacakları yıllar önceden görerek “İslam’a karşı İslam” adı ile bir makale yazmıştı. (12)

Şehadetinin 38. yılında İran İslam İnkılabı’nın ideolog ve eylem adamlarından Muhammed Hüseyin Beheşti’yi rahmetle anarken, İslam ümmetine seslenişini de unutmadık. (13)

Dr Beheşti’nin şehadet yıldönümünde Türkiye’de sevilen mümin bir kardeşimiz “Lebbeyk..” diyerek yaratıcısına döndü..

Takva ve ihlas bilinciyle karşılık beklemeden İslami platformlarda görev alan,  adaletsizliklere karşı mücadele eden dava adamı ve camiamızın seçkin insanı Abbas Kadıoğlu hakkın rahmetine kavuştu. (14)

Ehl-i Beyt camiasını hüzne ve yasa boğan bu kederli haber nedeniyle TAYDER, Rast Haber ailesi olarak kendisine Cenab-ı Hak’tan rahmet, kederli ailesi ve dostlarına ise başsağlığı dileriz.

1-     https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-48767722

2-     http://www.7sabah.com.tr/haber/45165/muhafazakar-kanatta-geleneksel-siyasi-miras-olan-chpye-oy-verilmez-kurali-bozuldu/

3-     http://www.ekrangazetesi.com/haber/17420/abdurrahman-dilipak-davanin-lideriyken-liderin-davasini-gutmeye-mahkm-edildigimiz-gun-kaybettik.html

4-     http://www.on4haber.com/haber/ak-parti-den-9-maddelik-neden-kaybettik-itirafi-/123759/

5-     http://www.on4haber.com/haber/dusurulen-amerikan-ucagiyla-ilgili-yeni-ayrintilar/123764/

6-     http://www.7sabah.com.tr/haber/45127/iran-abd-nin-facasini-fena-cizdi-ismet-ozcelik/

7-     http://www.ekrangazetesi.com/haber/17424/abd-ankara-buyukelcisi-iran-dusmani-david-satterfield-secildi.html

8-     http://www.islamianaliz.com/h/73370/cumhurbaskani-erdogan-trump-yaptirimlar-konusuna-aciklik-getirdi

9-     http://www.on4haber.com/haber/trump-tan-s-400-aciklamasi-karisik-bir-konu/123771/

10-   https://www.rasthaber.com/tr/haber/dunya/seyh-zakzaki-nin-zehirlenmesine-muslumanlardan-tepki-62438

11-   http://www.ekrangazetesi.com/haber/14093/coskun-aytas-yazdi-tek-basina-bir-ummet-dr-sehid-behesti.html

12-   http://www.ekrangazetesi.com/haber/1766/dr-sehid-behesti-yazdi-islama-karsi-islam.html

13-   http://www.islamianaliz.com/h/73369/sehid-behesti-babadan-islamcilar-islami-ne-severler-ne-de-vazgecerler-bizler-huseyni-uyanisin-temsilcileri-olmaliyiz

14-   http://www.ekrangazetesi.com/haber/17432/dava-adami-abbas-kadioglu-vefat-etti-haydin-hayirli-islere-cagrisini-yenileyerek.html