MAKALE
Giriş Tarihi : 22-06-2019 05:58   Güncelleme : 27-06-2019 07:57

Merve Aras Şehit Mustafa Çamran için yazdı: İbrahim, Mustafa’ya Selam!

Şehid İbrahim Hadi ve Mustafa Çamran’ın aziz hatırasına, rahmetle..

Merve Aras Şehit Mustafa Çamran için yazdı: İbrahim, Mustafa’ya Selam!

İbrahim, saat tam 2 ve ben milyarlar harcanarak inşa ettiğimiz; inşa ederken de insanlığımızı hebaettiğimiz yapılardan birinde oturmuş, dünyayı seyrediyorum.

Boydan camlar var İbrahim, boydan camlar! Herkesin görünme telaşında olduğu, bütün yüzlerin maskelerle dolduğu, ruhların donuklaştığı buçağda boydan camlara ne gerek var İbrahim? Ressamların fırçaları kayıp, şairlerin kelimeleri. Arkadaşlık siyasi sofralarda meze, dostluk yenik mesafelere. Annelik bir imzaya bakıyor artık, babalık ise..Babalıkmı dedim? Görünmez bir müessese.

Sesimiz bir başka sesi ne kadar bastırıyorsa, o kadar başarılıyız biz İbrahim. Güçlüyüz biz, çünkü adlarımızın önüne koyduğumuz statülerimizden kalelerimiz var bizim! Öyle kaleler ki her akşam eve geldiğimizde, altında ki enkazda can çekişiyoruz. Yitirilen bir insanlığımız olsa da, kazandığımız bir tatil biletimiz var. En ince detayı ile hayatımızı planlıyor, belirsizlikle amansız bir savaş veriyoruz. Teslimiyet zayıf insanların işi İbrahim, biz bu dünya oyununun en ciddi neferleriyiz!

İbrahim,  durum vahim. Durum vahim, esmiyor umut rüzgarları bu yöne. Durum vahim, gül bahçelerimiz kalbimizin çorak topraklarında susuzluktan ölmek üzere. O sebeple bulunduğun yerden biresinti gönder bizlere, aşıklar diyarından bir nefes gönder biz yetimlere.

Kısacası Çamran’dan haber ver bizlere. Onun tevazulu ve dertli kalbine her zamankinden çok daha fazla ihtiyacı var dünyanın bugün. Onun kibrinin üstüne basarak çıktığı insanlık serüvenini tanımaya ihtiyacımız var. Bir insan dünyadan bir yolcu gibi nasıl geçer İbrahim, sor ona.

Bir insan başka bir insanın derdini neden sırtlanır? Bir insan nur ve aydınlık uğruna neden erimeyi göze alır? Paranın ve makamın nefse hoş gelen sedasına kulaklarını tıkayıp, Allah’a adanmanın sırrı nedir? Tufanların arasında Allah’ı nasıl bulur bir insan, kapkaranlık bir odada aydınlığın umudunu nasıl taşır içinde? Bir başka kalbi avuçlayıp onu sıkıca neden korur bir insan? Gözyaşının dili nasıl öğrenilir, yalnızlık dağları nasıl aşılır?

‘… Kendileri (ensar) zarureti içinde olsalar bile, onları (muhacir) kendilerine tercih ederler. Kim nefsindeki cimrilikten korunursa, işte onlar, kurtuluşa erenlerdir.’ (Haşr, 9)

İbrahim, nasıl bir susuzluktu ki onunkisi, Rabbi’nin bucümlelerini kana kana içti? Bu adanmışlık savaşına korkusuzca nasıl girdi? Sor ona nedir bu savaştaki azığı? Nefis zindanından kurtulmak için bize sunduğu reçete nedir?

Onun Allah ile devam edan münacatlarından sırlar ver bize İbrahim.

Kaybettik kendimizi, nerede buluruz? Seccadeler eskittikçe, Kur’anlar hatmettikçe büyüdü kibir evrenimiz. Sor İbrahim, nereyi yanlış anladık? Oysa biz Muhammedi ümmet oluşturma iddiası ile yola çıkmıştık, ne yaptık da daraldı vahdet çemberimiz?

İbrahim, sesver!

İbrahim, bir gülüver!

İbrahim bizlerden Çamran’a selamver!

Şehid İbrahim Hadi ve Mustafa Çamran’ın aziz hatırasına, rahmetle..