MAKALE
Giriş Tarihi : 22-06-2019 05:37   Güncelleme : 22-06-2019 05:37

İzzet Caf Yazdı: İnsan Kurt Olunca

Güzel yurdumuzda “kurt gibi etrafını yeme” yada “kurt olma” gibi veciz sözleri duyarız.

İzzet Caf Yazdı: İnsan Kurt Olunca

Güzel yurdumuzda “kurt gibi etrafını yeme” yada “kurt olma” gibi veciz sözleri duyarız. Bende geçen gün bu sözü duydum ve aklıma bu söz üzerine bir şeyler yazmak geldi. Kurt olmak yani vahşi duygularımızı öne çıkarmak, sadece gördüğümüze kanat getirmek, kimseye güvenmemek ve kendi çıkarımızı düşünmek olarak nitelendirebileceğimiz bir söylemlerden biridir.

Maalesef etrafımıza baktığımızda gerçekten insanların kurtlaştığını görmekte hiçte zorlanmıyoruz; Neden mi? Birkaç örnek vereyim. Mesela siyasilere bakıyoruz belli bir dönem uysallar taki güçlenip ellerine imkan geçirdiklerinde yavaş yavaş hırçınlaşmaya yani kurtlaşmaya başlıyorlar, öyle bir zamana ulaşıyorlar ki artık ne etraflarındakilere  güvenleri kalıyor ne kendilerinden başkalarının yaşamaya hakkı olduğuna inançları öyle bir hale geliyorlar ki kendilerinden başka önemli insanların olabileceği ihtimaline dahi tahammülleri kalmıyor  işte tamda bu durumları onların kurtlaştığını gösteriyor. Günümüzde bu manzaraları hemen her gün görür olduk. Hizmet etmeleri gereken halka karşı yönetici-emir verici olarak kendilerini gören siyasiler yine halkın içine çıkmak için onlarca koruma ile gezmek gibi bir güvensizlik yaşarlar. Ve daha vahimi kendilerinden başka kimsenin siyaset yapmasına bile tahammül edemezler ülkemizde bunu artık sık sık yaşar olduk. Yani siyasilerimiz kurtlaşmaya doğru çok hızlı yol alıyorlar..hatta bazıları kurtlaşmayı bile geçmiş durumdalar.

Peki bu durum sadece siyaset mi? Dini çevrelerde, Eğitim camiasında iş alanlarında veya sosyal alanlarda da var mı? Cevap kesinlikle var bir cami veya sosyal dernek yada sosyal kuruluş düşünün orada görevli hoca-yönetici-başkan etiketi ne olursa olsun o mekanı ve imkanları öylesine sahiplenir olmuş ki; ondan başka kimsenin yararlanmasına dahi tahammül edemiyor. Durum böyle olunca etraflarına insanlar toplanmaz ve veryansın ederler bu insanlar neden cami-dernek-vakıf vs bu mekanlara gelmezler. Neden gelsinler ki ; gelene hoş dil kullanmazsanız, sevgi ve güzellik sunmazsanız, siyasiler gibi halk ile aranıza duvarlar örerseniz veya gönül işi olan bu ortamlarda insanları size mecbur sayarsanız kusura bakmayın kimse size itibar etmez..etmiyorda. Bunlarda burada kurtlaşmışlardır. Bu eğitimde, iş alanında ve sosyal yaşamın hemen her tarafında mevcut olan bir durumdur. Eğitimci her şeyi kendisinin bildiğini öğrenenin hiçbir şeyi bilemeyeceğini yada bilmemesi gerektiğini ve kendisine muhtaç olduğunu varsayar dolayısıyla da sürekli bir üstünlük taslama derdine düşer yani alanında oda kurt olur..İş yaşamında da bu var patron olan kişi işçisine sanki yaratıcısı gibi davranır oysa yaratan kuluna çok merhametlidir. İşe geç gelmek, izin almak, hasta olmak yasaktır. İşçisinin hayatı varsa yoksa onun işini daha iyi yapmak ve daha fazla çalışmaktır. Birde şunu isterler her işi en iyi ve en fazla yap ama maaş zammı, ek mesai veya ek masraf isteme çünkü olmaz dışarıda onlarca senin gibi işçi var onları işe alırım tehdidini anında koyarlar ortaya işte bu iş verenlerde burada kurtlaşmıştır. Bu sadece iş verene has değil çalışanda aynı durumdadır işine gelmediğinde iş vereni hiç umursamaz sorumsuzca işini yapmadan daha fazlasını ister..onunda kurtlaştığı alan burasıdır.

Sonuç ne mi? Sonuç belli ama herkesin kendine göre bir din, düşünce ve bakış penceresi var ve hakikatte bu kişisel pencereye uymayınca sonuca ulaşmak öyle kolay olmuyor.  Ama yinede yolları vardır. Mesela ; Siyasetçi toplumuna hizmet etmeyi  insani erdemler ölçüsünde siyasetinde ve yönetim (hizmet) anlayışında benimser ve uygularsa kurt değil insan olur ve toplumu ona güvenir hizmeti daim olur. Din adamı ve stk yöneticileri insanlara gönül işi yaptıklarını sevgi , saygı ve adalet ile gösterirlerse etrafları daima kalabalık ve gönülleri huzurlu olur. Eğitimciler eğer öğrenenlerin de bir şeyler bilebilceğini hesaba katarlarsa onlarla beraber daha iyi şeyler öğrenebilir onlara daha güzel bilgiler aktarabilirler. Bu gruba anne babaları da dahil etmek mümkün. İş dünyası ve sosyal yaşamın diğer alanlarında da insan-insana diyalogu ve vicdani davranmayı öne çıkarabilirse insan işte o zaman işlerin ve sosyal hayatın daha yaşanır olduğunu ve hiçbir işinde aksamadığını görecek ve insan kurtlaşmayacaktır.