SİYASET
Giriş Tarihi : 22-06-2019 05:10   Güncelleme : 22-06-2019 10:02

Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın SP'lilere 'Ortak oluşum' çağrısından sonra Ak Parti'den Saadet Partisi’ne ziyaret..

AK Parti'li Bülent Turan ve Fatih Şahin, seçime iki gün kala Saadet Partisi Genel Merkezi'ne sürpriz bir ziyarette bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'nın SP'lilere  'Ortak oluşum'  çağrısından sonra Ak Parti'den Saadet Partisi’ne ziyaret..

AKP’den iki kişilik bir heyet Saadet Partisi Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan ve Genel Sekreter Fatih Şahin, burada Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman ve Genel Sekreter Tacettin Çetinkaya ile bir araya geldi.

Seçime iki gün kala yapılan ziyaretin ardından her iki partinin yetkilileri basın açıklaması yaptı.

AKP: AYNI YOLUN YOLCULARIYIZ

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin, her iki partinin çok büyük oranda aynı politika ve çözüm önerilerine inandığını belirterek eski Başbakan Necmettin Erbakan’ın öğrencileri olduklarını söyledi.

Şahin, “Bugün tabelalarımız farklı olabilir. Bu tabelalarımızın farklılığı, bizim zenginliğimizdir diye düşünüyoruz. İhtilafımız rahmettir diye düşünüyoruz. Bu ziyaretlerimizin, bir araya gelmelerimizin ihtilafın rahmete dönüşmesi için çok önemli, kıymetli olduğuna canı gönülden inanıyoruz” diye konuştu. AKP Başkanvekili Bülent Turan ise "Bizler, aynı yolun yolcularıyız. Bu partilerin farklı düşüncelerini bir ‘trol dili’ne bırakmamak durumundayız” dedi.

SP: HAYRA MOTOR, ŞERRE FREN ANLAYIŞIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ

SP Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Yalman ise ziyaretlerinden dolayı AKP'li Turan ve Şahin’e teşekkürlerini ileterek “Ülkenin değişik meseleleriyle ilgili görüş alışverişinde bulunduk. Bundan sonra da bulunmaya devam edilmesi konusunda mutabık kaldık” dedi. Yalman “Bundan sonraki kanunlar dahil, çalışmalar konusunda mutlaka görüş alışverişinde bulunmamız gerektiğini de ifade ettiler. Elbette Saadet Partisi’nin, Milli Görüş Hareketi’nin bir yaklaşımı vardır. Biz ‘Hayra motor, şerre fren’ anlayışımızı her zaman devam ettireceğiz” diye konuştu. Yalman 23 Haziran seçimleriyle ilgili olarak da “Bu seçimlerde netice ne olursa olsun herkesin saygı duyması lazım. Vatandaşın iradesine saygı duyulması lazım ve ona göre seçimlerden sonra da bu diyalogların devam etmesi gerektiği kanaatindeyiz. Bunları ifade ettik, bu konuda mutabık kaldık” dedi.

"Olumlu havanın Türkiye geneline yansımasıyla ekonominin de olumlu yöne gideceği" görüşünü savunan Yalman, “Türkiye şu anda bir cenderenin içerisinde. Biz bu konularda doğru bildiğimiz meseleleri mutlaka dile getireceğiz, destek vereceğiz, yanlış gördüklerimizi de kendilerine ileteceğiz. Zaten kendileri iletilmesini istediler” diye konuştu.

SP Genel Sekreteri Tacettin Çetinkaya da iyi ve sıcak bir görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

SP'Lİ YAZICI'DAN ALGI OPERASYONU YORUMU

Öte yandan SP Genel Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Yazıcı Twitter hesabından paylaştığı mesajla AKP'nin ziyaretiyle ilgili "kritik görüşme" başlıklı haberlere tepki gösterdi. Yazıcı bu başlıkların “algı operasyonu” olduğunu savunarak "Pazar günü, adayımız Necdet Gökçınar için oyumuzu kullanacağız. İstanbul’un huzuru için tercihiniz Saadet olsun” ifadesini kullandı.

ERDOĞAN DÜN SP'LİLERE ÇAĞRI YAPMIŞTI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan dün katıldığı canlı yayında SP'lilere yönelik olarak “Bu gidiş doğru bir gidiş değil. Gelin şu işi yoluna koyalım. Geleceğimize yönelik bir ortak oluşumun adımlarını atalım" çağrısı yapmıştı.

AKP’nin İBB adayı Binali Yıldırım da geçtiğimiz günlerde SP’ye yakınlığıyla bilinen Milli Gazete’yi ziyaret ederek SP’lilerden özür dilemişti.

SOL