DÜNYA
Giriş Tarihi : 13-06-2019 08:14   Güncelleme : 13-06-2019 08:14

Suudi rejimi şaşkın, Yemenliler sürprizlerini sürdürüyor

Bir süredir insansız uçaklarla Suudi Arabistan’ın derinliklerindeki ekonomik ve stratejik hedefleri vuran Yemenliler bugün sabaha karşı da Ebha havaalanını cruise füzesiyle vurdu.

Suudi rejimi şaşkın, Yemenliler sürprizlerini sürdürüyor

Yemen’in el-Mesire televizyonu dün sabah saat 03.50’de Yemen füze kuvvetlerinin Suudi Arabistan’ın güneyindeki uluslararası Ebha havaalanını cruise füzesiyle vurduğunu duyurdu.

Suudi Arabistan’ın Asir kentindeki Ebha havaalanı 2016 yılında uluslararası havaalanı haline getirilmişti.

Birleşik Arap Emirlikleri’nden yayın yapan Suudi televizyon kanalı el-Arabiya, “Husilerin mermileri uluslararası Ebha havaalanının giriş salonuna isabet etti” diyerek saldırıyı doğruladı. Yetkililerin “mermileri” belirlemeye çalıştığını belirten Arabiya, olayı “terörist eylem” diye niteledi.

Yemen Silahlı Kuvvetler Sözcüsü Yahya Seri, dün Suudileri ve Emirlikleri saldırılarını durdurmaları konusunda uyararak bundan sonra Yemen’deki herhangi bir havaalanına yapılacak saldırıya Suudilerin ve emirliklerin havaalanlarına saldırıyla karşılık verileceğini söylemiş; “göze göz, dişe diş” ifadesini kullanmıştı.

Ensarullah hareketi liderlerinden Ali el-Kahum da bugün konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Yemen havaalanları abluka altında tutuldukça saldırganların havaalanları da çalışamayacaktır. Bu havaalanları bizim menzilimizdedir” dedi.

El Cezire’nin haberine göre de Suudi Koalisyonu saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada Ebha havaalanında çeşitli milliyetlere mensup 26 yolcunun yaralandığını ve bunlardan 8’inin hastanelere kaldırıldığını açıkladı.

El Arabiya ise haberinde Suudi koalisyonunun havaalanı saldırısını “savaş suçu” olarak nitelediğini bildirdi.

Yemenliler mayıs ayında da Suudi Arabistan’ın Yemen sınırından yaklaşık bin beş yüz kilometre derinlikteki petrol tesislerini insansız uçaklarla vurmuştu.

  YDH