MAKALE
Giriş Tarihi : 31-05-2019 09:32   Güncelleme : 31-05-2019 09:32

Bülent Acun yazdı: Kadir bilen kıymet bulur

Kadir gecesinin o fevkalade zengin ve engin anlam dünyasında seyahat eden bir kimse Allah'ım sen varsın, birsin, her şeye kadirsin demekten kendini alamaz.

Bülent Acun yazdı: Kadir bilen kıymet bulur

Rabbimize hamdolsun sonsuz zaman hazinesinden bize bir Kadir gecesine daha kavuşma imkânı ihsan ve ikram eyledi. Ramazan-ı Şerif'in son on günü bizim için hem cehennemden azad olma günleri hem de Kur'an'ın doğum gecesi bin aydan daha hayırlı bir gece olan Kadir Gecesini arama günleridir. Bundan dolayı deyim yerindeyse biz özellikle bu son on günde Ramazan denizinde, oruç gemisiyle Reyyan kapısının anahtarı mesabesindeki Kadir incileri ararız.

Malum olduğu üzere “Her arayan bulamasa da bulanlar hep arayanlardır.”

Ecdadtan devraldığımız “Her geceyi Kadir, her gördüğümüzü de Hızır bilme!” gaye ve gayreti bizi bir gecede bir ömrün bereketine nail olmak için, bir ömrü, bir geceyi aramaya adama, erdem ve faziletine götürür.

Kadir Gecesi; kerim kitabımızın indiği gece olması münasebetiyle fecre kadar nur, Rabbimiz tarafından gizlenmiş olması münasebetiyle tam bir sır gecesidir. Bu itibariyle sabır ve oruç aracılığı ile Ramazan'da gerçekleştirdiğimiz soylu yürüyüşümüzde Kadir menziline varmak esasen sırların sırrına ermektir.

Kadir gecesinin o fevkalade zengin ve engin anlam dünyasında seyahat eden bir kimse Allah'ım sen varsın, birsin, her şeye kadirsin demekten kendini alamaz.

Rabbimizin Kerim kitabımızda “Bin aydan daha hayırlı bir gece” olarak nitelendirdiği Kadir gecesi, bize uzun yaşamanın sırlarını da öğretmiş bulunuyor.

“Gün var ay besler, gün var yıl besler.” atasözü bizi zaman konusunda dikkatli ve uyanık olmaya davet ediyor.

Son vahyin son peygambere emanet edildiği bu gece şirk, zulüm ve cehalet içinde sonun başlangıcı anlamına geliyor.

Üzerinde yeterince tefekkür ettiğimizde bu gece de gördüğümüz şey şudur: “Bizim için Kadir gecesi aslında kader gecesidir.”

Kadir gecesi kelimenin tam anlamıyla bir sultanlar buluşmasıdır. O gece, ayların sultanı Ramazan ayında, şehirlerin sultanı Mekke'de Peygamberlerin sultanı Hz. Muhammed(s.a.v.)'e gecelerin sultanı Kadir gecesinde, kitapların sultanı Kur'an'ı Kerim indirilmiştir.

Bu toprağın irfanında işleri hep rast giden, şanslı ve bahtiyar kimselerin Kadir gecesinde doğduklarına hükmedilir. Bu kimseler için milletce kurduğumuz ortak cümle şudur: “Onu annesi Kadir gecesinde doğurmuş.”

Kuşkusuz Kadir gecesinde doğmak çok anlamlı tevafuktur ve önemlidir. Kadir gecesinde doğmaktan çok çok daha anlamlı ve önemli bir şey vardır:  O da bu muhteşem ve muhterem gecenin verdiği son derece mühim mesajı can kulağı ile duymak.

Peki, nedir o mesaj? Kadir gecesi acaba bir insan olsaydı ne derdi?

Hangi mesajları verirdi. Ben ayetler ve hadislerden hareket ederek bu ulvi gecenin bize şöyle sesleneceğini düşünüyorum: 

“Kardeşlerim ben bütün değer, kıymet ve bereketimi Allah'ın Kitabı olan Kur'an'a borçluyum. Şayet ümmet olarak her iki cihanda da yücelmek ve yükselmek istiyorsanız Allah Teâlâ'nın Kerim Kitabı olan Kur'an'a sarılın.

Onu hakkıyla okumaya, anlamaya, yaşamaya ve yaşatmaya azami gayret gösterin.

Kur'an ile bakarsanız, görürsünüz.

Kur'an ile yürürseniz, varırsınız.

Kur'an ile ararsanız, bulursunuz.

Kur'an'a sorarsanız, bilirsiniz.

Ben bin aydan hayırlı Kadir gecesi.

Bende Kur'an ile çözüldü alemin tüm bilmecesi.

Benim adımı Rabbim koydu. Kitabını bende indirdi. Benim adıma da bir sure indirdi. Fecrine kadar her türlü hayırlı iş ve selamet için Hz. Cebrail ve melekleri yeryüzüne indirdi.

Ey insan Yüce Rabbin bütün bunlarla asıl seni sevindirdi. Öyleyse uyanık ol kendine gel, kadrini bil. Unutma ki hak katında kadir bilen, kıymet bulur.”

Yenisöz