KULİS
Giriş Tarihi : 14-05-2019 06:07   Güncelleme : 14-05-2019 06:07

Davutoğlu'nun yeni partinin duyurusunu Diyarbakır'da yapacağı ve Ak Parti'den ihraç edileceği iddia edildi..

Yeni bir parti kuracağı iddiaları ile gündeme gelen Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile ilgili bir kulis bilgisi gündeme geldi. Davutoğlu’nun Diyarbakır’da katılacağı iftarda yeni partisinin duyurusunu yapacağı öne sürüldü.

Davutoğlu'nun yeni partinin duyurusunu Diyarbakır'da yapacağı ve Ak Parti'den ihraç edileceği iddia edildi..

Yeni bir parti kuracağı iddiaları ile gündeme gelen Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Diyarbakır’da katılacağı iftarda yeni partisinin duyurusunu yapacağı öne sürüldü.

2014-2016 yılları arasında Ak Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık yapan Ahmet Davutoğlu’nun yeni bir parti kurma hazırlıkları içinde olduğu iddia ediliyor. Davutoğlu’nun Ramazan ayı içinde Diyarbakır’da büyük bir iftar programı için hazırlık yaptığı ve yeni partiye ilişkin ‘startı’ buradan vereceği konuşuluyor.

DW Türkçe'nin edindiği bilgilere göre, Davutoğlu parti kurma çalışmalarında sona yaklaştı. Bu çerçevede AKP'nin önemli isimleri ile temas kurarak mevcut ve eski milletvekilleri dahil pek çok AKP'li ile birebir görüşmeler yapıyor. Kulislere göre, Davutoğlu’nun görüştüğü isimler arasında eski bakanlardan Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz ile genel başkan yardımcısı Numan Kurtulmuş da yer alıyor. Aynı kulislere göre, her üç ismin de Davutoğlu’nu geri çevirdiği belirtiliyor. Davutoğlu'nu reddeden bazı isimlerin, seçim sonrasına kalan kabine değişiminde yeni ve daha aktif görev bekledikleri öne sürülüyor. Eski Maliye Bakanı Şimşek'in de bu isimlerden biri olduğu dile getiriliyor. AKP eski Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Başçıve eski milletvekili Ramiz Altun'un ise Davutoğlu ile birlikte hareket ettiği öğrenildi.

Öte yandan  Abdulkadir Selvi, Hürriyet gazetesinde yayımlanan  “YSK'nın perde arkası ve İstanbul” seçimleri başlığı ile kaleme aldığı yazısında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'yla ilgili ihraç sürecinin başlatılabileceği yönünde sinyal verdiğini yazdı.

Selvi, yazısında " Bu arada Erdoğan hem MKYK’da hem İstanbul’daki toplantıda 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski başbakanlardan Ahmet Davutoğlu’nun YSK kararı üzerine yaptığı çıkışlara değiniyor. Abdullah Gül için “Kurucumuz değildi. Zaten cumhurbaşkanlığından sonra da partimize üye olmadı”  diyor.  Davutoğlu  için “eski başbakan” ifadesini kullanmakla yetiniyor. Ama ramazandan sonra Davutoğlu’yla ilgili ihraç sürecinin başlatılabileceği yönünde sinyal veriyor." dedi.