FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 11-05-2019 00:01   Güncelleme : 12-05-2019 05:56

Mescid-i Aksa’da 200 Bin Kişilik Cuma Namazı, Gazze'de Büyük Dönüş Yürüyüşünde 1 Şehit, 30 Yaralı

İşgal altındaki Kudüs kentinden, 1948’fe işgal edilen topraklardan ve Batı Yaka sakinlerinden yaşı 40’ın üzeri olanlardan 200 bin kişi bugün (10 Mayıs Cuma) Cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı.

Mescid-i Aksa’da 200 Bin Kişilik   Cuma Namazı, Gazze'de Büyük Dönüş Yürüyüşünde 1 Şehit, 30 Yaralı

İşgal altındaki Kudüs kentinden, 1948’fe işgal edilen topraklardan ve Batı Yaka sakinlerinden yaşı 40’ın üzeri olanlardan 200 bin kişi bugün (10 Mayıs Cuma) Cuma namazını Mescid-i Aksa’da kıldı.

Ramazan ayının ilk Cumasında Mescid-i Aksa ve çevresi ile Eski Belde semti ruhani havanın etkisine bürünürken, Mescid-i Aksa hatibi Şeyh Muhammed Selim Muhammed Ali, hutbesinde Ramazan ayının faziletine değinerek, bu mübarek ayın ibadet ve tevbeyle değerlendirilmesinin önemine işaret etti.

İşgal güçlerinin bugün sabah saatlerinden itibaren Kudüs’ün Eski Belde semtinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı belirtildi.

İşgal güçleri devriyelerinin caddelerde dolaştığı ve Kudüs kenti girişlerine ve ırkçı ayrım duvarı boyunca askeri kontrol noktaları kurulduğu ifade edildi.

Batı Yaka’da ve 1948’de işgal edilen topraklarda yaşayan binlerce Filistinli Ramazan ayının ilk Cumasını Mescid-i Aksa’da kılmak için bu sabah erken saatlerden itibaren Kudüs’e akın etmeye başladı.

Mescid-i Aksa ziyaretçilerini karşılamak için Kudüs’te hazırlıklar yapılırken, çevre kentlerden, beldelerden ve köylerden binlerce otobüs Kudüs’ün kuzeyindeki Kalendiya askeri kontrol noktasına yöneldi.

İşgal güçlerinin sabah saatlerinden itibaren Mescid-i Aksa çevresindeki ve Eski Belde semtindeki birçok yolu trafiğe kapattığı kaydedildi.

 

Gazze Şeridi’nin doğusunda bugün (10 Mayıs Cuma) ikindiden sonra düzenlenen Büyük Dönüş Yürüyüşü gösterilerine işgal güçlerinin açtığı ateş sonucu bir kişi şehit oldu, çok sayıda kişi de yaralandı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, 24 yaşındaki Abdullah Cuma Abdülâl’in bugün Rafah’ın doğusunda aldığı yaranın etkisiyle şehit olduğunu bildirdi.

Bakanlık, Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü’nün 58’inci Cumasında Gazze Şeridi’nin doğusunda düzenlenen gösterilere işgal güçlerinin ateş açması sonucu 4’ü çocuk ve biri sağlık görevlisi 30 kişinin de yaralandığını ifade etti.

Gazzeliler, bu hafta “Yüzyılın Anlaşması’na karşı birlikteyiz” sloganıyla düzenlenen gösterilere katılmak için Gazze Şeridi sınırı yakınlarında kurulu dönüş kamplarına akın etti.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabiri, işgal güçlerinin göstericilere ateş açtığını ve göz yaşartıcı bomba attığını söyledi.

Ablukayı Kırma ve Büyük Dönüş Yürüyüşü Ulusal Yüksek Heyeti, Filistinlilerden bugünkü gösterilere katılmalarını istemiş ve gösterilerin barışçıl olduğunu vurgulamıştı.

Filistin Enformasyon Merkezi