FİLİSTİN
Giriş Tarihi : 07-05-2019 04:24   Güncelleme : 07-05-2019 04:24

Gazze Şeridi’nde Ateşkes Anlaşması Yürürlüğe Girdi, İşgal Ordusunun Düzenlediği Saldırılarda 25 Kişi Şehit Oldu..

İşgal ordusunun Cumartesi günü sabahından itibaren Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 25 kişi şehit oldu ve 150’den fazla kişi de yaralandı.

Gazze Şeridi’nde Ateşkes Anlaşması Yürürlüğe Girdi, İşgal Ordusunun Düzenlediği Saldırılarda 25 Kişi Şehit Oldu..

İşgal ordusunun Cumartesi günü sabahından itibaren Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda 25 kişi şehit oldu ve 150’den fazla kişi de yaralandı.

Filistinli direniş gruplarının işgal güçlerinin saldırılarına misilleme olarak attığı füzelerin de 4 İsraillinin ölümüne yol açtığı belirtildi.

İşgal ordusunun Gazze Şeridi’nin orta kesimine düzenlediği saldırıda El-Meğazi Kampı’ndan 34 yaşındaki Iyad Abdullah Eş-Şureyci şehit oldu.

Filistin Sağlık Bakanlığı, işgal ordusunun Gazze Şeridi’nin kuzeyinde Şeyh Zayed Kuleleri’nden birine düzenlediği saldırıda biri bebek 5 kişinin şehit olduğunu ve 8 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bakanlık, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde şehit olanların 4 aylık Marya Ahmed Ramazan El-Ğazali, 31 yaşındaki Ahmed Ramazan Receb El-Ğazali, 30 yaşındaki İman Abdullah Musa Esraf, Abdurrahim Mustafa Taha El-Medhun ve 12 yaşındaki Abdurrahman Talal Atiyye Ebu’l-Cidyan olduğunu bildirdi.

Filistin Sağlık Bakanlığı ayrıca 22 yaşındaki Abdullah Abdurrahim El-Medhun, 31 yaşındaki Fadi Rağıb El-Bedran ve 33 yaşındaki Emani El-Medhun ile karnındaki 9 aylık bebeği Eymen El-Medhun’un şehit olduğunu duyurdu.

Bakanlık, işgal ordusunun Gazze Şeridi’nin çeşitli bölgelerine düzenlediği saldırılarda 154 kişinin de yaralandığını ifade etti.

İşgal rejimi başbakanı Binyamin Netanyahu, işgal ordusuna Gazze Şeridi’ni hedef alan saldırılarını yoğunlaştırma emri vermişti.

Gazze Şeridi’nde Filistin direniş grupları ile işgal rejimi arasında ateşkes sağlandığı ve bu sabah (6 Mayıs Pazartesi) erken saatlerde yürürlüğe girdiği bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin güvenilir kaynaklardan edindiği bilgiye göre, geçtiğimiz saatlerde ateşkesin sağlanması için yoğun diplomatik girişimler yaşandı.

Kaynaklar, ateşkesin sağlanması için Birleşmiş Milletler, Mısır ve Katar’ın güçlü bir şekilde devreye girdiğini bildirdi.

Direniş Komiteleri sözcüsü Ebu Mücahit, ateşkes anlaşmasının yerel saatle sabah 04:30’da yürürlüğe girdiğini ve anlaşmanın Birleşmiş Milletler ve Mısır’ın çabalarıyla sağlandığını ifade etti.

Ebu Mücahit, “Ateşkes anlaşması işgal rejiminin ablukayı kırma anlaşmasına uyması şartıyla sağlandı” diyerek, anlaşmaya karşılıklı ve eşzamanlı uyulacağını belirtti.

El-Aksa kanalı Filistin direniş gruplarıyla işgal rejimi arasında sağlanan ateşkesin bu sabah 04:30’dan itibaren yürürlüğe girdiğini kaydetti.

İslami Cihad Hareketi’ne yakın Filistin El-Yevm kanalı da ateşkes anlaşmasının sabah 04:30’dan itibaren yürürlüğe girdiğini söyledi.

Filistinli kaynaklar, direniş gruplarının dün akşam İsrail’in sadece ateşkese karşılık ateşkes önerisini reddettiğini ve işgal rejiminin ablukayı kırma anlaşmasına uymasında ısrar ettiğini kaydetti.

Filistin Enformasyon Merkezi