SİYASET
Giriş Tarihi : 07-05-2019 05:56   Güncelleme : 10-05-2019 23:04

YSK, İstanbul seçimini iptal etti!..

İstanbul'da yeniden seçimler 23 Haziran'da yapılacak

YSK, İstanbul seçimini iptal etti!..

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), ana muhalefet partisi CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nun kazandığı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini iptal etti. YSK'nın kararını, sandık kurulu başkan ve üyelerinin kanunun açık hükmüne rağmen kamu görevlisi olmaması nedeniyle aldığı öğrenilirken "kanuna aykırı görevlendirme" yaptığı öne sürülen ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulması kararı verdi. YSK, İstanbul'un Maltepe ve Büyükçekmece seçimine yönelik itirazları ise reddetti. 

31 Mart'ta yapılan yerel seçimlerden 36 gün sonra AKP ve MHP'nin itirazları üzerine alınan karar uyarınca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi 23 Haziran 2019 pazar günü tekrar edilecek. 4 muhalif oya karşı 7 oyla alınan YSK'nın baz sandık görevlilerinin kamu görevlisi olmadığı temel gerekçesine dayandırdığı karar uyarınca, aynı sandık görevlilerinin görev yaptığı İstanbul ilçelerindeki seçimler geçerli sayılırken, büyükşehir belediye başkanlığı seçimleri yinelenecek. 

Daha önce YSK'nın Kırıkkale Keskin'de verdiği karar doğrultusunda Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası iptal edildi. Bu süreçte bir kamu görevlisinin makama oturması bekleniyor.

YSK'dan resmi açıklama 3,5 saat sonra geldi

YSK'dan İstanbul seçimlerinin iptaline ilişkin resmi açıklama, AKP'nin YSK Temsilcisi Recep Özel'in açıklamasından yaklaşık 3,5 saat sonra geldi. YSK kısa kararında, "İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019'da yapılmasına karar verilmiştir" denildi. YSK, kanuna aykırı görevlendirme yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri hakkında suç duyurusunda bulunulması kararı verdi.

t24